Коштуница је на конференцији за новинаре рекао да посета Караманлиса долази у важном тренутку за Србију и Црну Гору, с обзиром на очекивања позитивне оцене Студије о изводљивости и истакао да је Грчка на том путу увек подржавала државну заједницу СЦГ.
Председник Владе Србије истакао је да је Караманлису пренео чврсто уверење и став Владе Србије о неопходности сарадње с Хашким трибуналом и испуњавању обавеза на начин који је остварен протеклих месеци, односно добровољном предајом јер је то у најбољем интересу и оптуженика и земље.
Коштуница је поновио да Србија по питању Косова и Метохије види решење у високом степену аутономије јужне покрајине у оквиру државне заједнице, као и да ће то решење подразумевати непроменљивост граница и искључивати могућност независности покрајине. Он је нагласио да међу свим политичким актерима у Србији, без обзира на разлике, постоји сагласност о томе.
Ми предност дајемо решењу у коме неће бити ни губитника ни добитника, укључујући Албанце, Србе и међународну заједницу, поручио је Коштуница.
Он је нагласио да су власти у Србији одлучне да се укључе и активно учествују у испуњавању стандарда на Косову, пре свега у остваривању људских права и навео да је Београд незадовољан стањем људских права, укључујући слободу кретања, повратак расељених лица и безбедност.
Председник Владе Грчке Костас Караманлис изјавио је да је Србији место у Европи и да државној заједници Србији и Црној Гори мора бити што пре отворен пут у Европску унију.
Караманлис је после разговора са председником Владе Србије нагласио да стабилност у целокупној Европи, а не само у региону, зависи од европске оријентације Балкана.
Србији је место у Европи, она то заслужује, напоменуо је Караманлис и подсетио да је пуна сарадња с Хашким трибуналом предуслов за интеграцију Србије и Црне Горе у ЕУ.
Војислав Коштуница и Костас Караманлис
Он је такође навео да ће Грчка, као чланица ЕУ, НАТО и привремени члан Савета безбедности УН, настојати да обезбеди да стандарди на Косову буду у потпуности испуњени, а коначно решење статуса покрајине буде у складу са европским стандардима. Према његовим речима, учешће Београда у разговорима значајно ће допринети стабилности у региону.
Председници влада две земље оценили су да су билатерални односи Грчке и Србије изузетно добри и размотрили њихов даљи развој, као и питање сарадње у изградњи Коридора 10.