Вучић је, отварајући овај самит у Палати Србија, рекао да му је велика част да поздрави све учеснике и пожели добродошлицу на Трећи састанак Кине и земаља централне и источне Европе, као и да је веома поносан на то што је Србији поверена улога домаћина.
Он је истакао да је ово уједно историјска посета премијера Кине Србији, након скоро три деценије.
Премијер Србије је поручио да државе централне и источне Европе треба да омогуће погодан амбијент за реализацију нових пројеката, и пренео захвалност Кини на подршци идеји да се Координационо тело за инфраструктуру налази у Београду.
Вучић је рекао да је Србија већ предузела мере за визне олакшице са Кином, што сматра подстицајем за лакше кретање људи и импулсом сарадњи, у којој значајну улогу има и споразум о валутном свопу.
Поносан сам и на пројекат брзе пруге ка Мађарској, што ће бити кичма модерног саобраћајног повезивања, истакао је он и поручио да чланство Србије у ЕУ подразумева и ширу сарадњу са суседима и остатком света.
Сви ми желимо бољу економску будућност за наше грађане, нагласио је председник Владе Србије и додао да ће економска питања у наредном периоду имати примат.
Председник Владе НР Кине Ли Кећијанг поручио је да је Кина спремна да својом технологијом и знањем помогне развој у земљама централне и источне Европе, у првом реду доприносећи отварању нових радних места и унапређењу инфраструктуре.
Кећијанг је указао на то да су велики изазови за све земље данас отварање нових радних места, економско реструктурирање, безбедност и стабилност.
Мир је правац којим треба да идемо и даље, а Кина се залаже за стратегију отворености према стабилности свих региона, како бисмо одговорили на заједничке тежње људи у њима, нагласио је он.
Један од циљева сарадње јесте изградња нових коридора и развој инфраструктуре, указао је Кећијанг и подсетио на то да земље централне и источне Европе имају добре луке и аутопутеве.
Ако бисмо их повезали могли бисмо добијемо копнено-поморску експресну линију између Кине и Европе, чиме бисмо осигурали ниже трошкове, истакао је премијер Кине и најавио да ће модернизација железничке пруге од Београда до Будимпеште бити завршена за неколико година.
Према његовим речима, на тај начин биће добијена модерна и брза железничка конекција, при чему су међу приоритетима и унапређење инфраструктуре, царинске олакшице и развијање нових области сарадње, за шта Кина има напредну технологију.
Кина је спремна да помогне отварање нових радних места јер има опрему и производе који ће то омогућити, закључио је Кећијанг.