Вучић је на заједничкој конференцији са председником Владе НР Кине Ли Кећијангом, након
билатералног састанка Србија–Кина у Палати Србија у оквиру којег су две земље
потписале више споразума, меморандума и протокола, истакао да је постигнут још повољнији споразум са кинеском Ексим банком о зајму за другу фазу пакет пројекта Термоелектране Костолац Б.
Председник Владе је прецизирао да је грејс период продужен са пет на седам година, при чему је камата смањена са 3 на 2,5 одсто.
Он је рекао и да је договорено формирање радних група са Мађарском и Македонијом, што се ускоро очекује и са Грчком, и најавио да ће се до 20. јануара наредне године изаћи са заједничким ставом о моделу финансирања
пруге од Будимпеште до Београда, и касније од Београда до Скопља, и даље према Атини.
Вучић је пренео захвалност премијеру Кине на томе што његова земља поштује политику и европски пут Србије, као и што Србију третира као слободну, независну и самосталну земљу.
Између две земље, како је истакао, постоји сагласност о свим кључним политичким питањма, обе земље воде независну и политику мира, и не угрожавају ничији територијални интегритет.
Вучић је указао на то да ће ти односи још више напредовати, и поновио захвалност премијеру Кине на томе што је посетио Србију и са делегацијом своје земље дошао не само на
Трећи самит шефова влада Народне Републике Кине и земаља централне и источне Европе, већ и у билатералну посету нашој земљи.
Премијер Србије је саопштио да су владе двеју земаља у Београду разматрале важна питања, као и да је потписано више споразума и меморандума који се односе на различите области, од најсавременијих технологија и телекомуникација, до изградње термоелектране, али и извоза јагњећег меса у Кину.
Вучић је поновио да постоје значајне могућности за продор српске робе у Кину, као и да је кинеска роба увек добродошла у Србију, и исказао захвалност Кећијангу на томе што је показао велико поштовање према Србији, која ће истим таквим поштовањем умети да узврати Кини.
Кећијанг је рекао да му је велико задовољство што је, на позив премијера Вучића, посетио Србију.
Он је истакао да између две земље постоји традиционално пријатељство, и оценио да су разговори били успешни и да је постигнут консензус о унапређењу и чувању светског мира и развоја.
Између Кине и Србије постоји поштовање и разумевање о питањима од централног интереса, поручио је он и истакао да је реч о очувању система који је успостављен након Другог светског рата, поштовању независности, суверенитета и територијалног интегритета.
Премијер Кине је, говорећи о модернизацији пруге Београд–Будимпешта, истакао да је тај пројекат веома значајан јер ће омогућити не само повезивање двеју земаља, већ и подстаћи привреду у региону дуж пруге.
Он је подсетио на то да је на прошлогодишњем самиту у Букурешту постигнут договор између Кине, Мађарске и Србије о модернизацији пруге, на којој би воз саобраћао брзином од 200 километара на час, уместо досадашњих 40.
На београдском сусрету постигнут је напредак у том договору , тако што је пројекат проширен на Македонију и Грчку, указао је Кећијанг.
Повезивањем железничке пруге Будимпешта–Београд, али и Београд–грчка лука Пиреј, како је објаснио, биће изграђена такозвана "копнено-морска експресна линија" између Кине и Европе.
Према његовој оцени, изградња ове пруге неће допринети само продубљивању сарадње Кине и земаља централне и источне Европе, већ и проширењу и обогаћивању кинеских и европских односа.
Премијер Кине је рекао да његова земља подржава европске интеграције Србије, као и да жели да пријатељство двеју земаља наследе и будуће генерације.
Кећијанг је саопштио да је постигнут договор и о томе да се, на основу међусобног поштовања, унапређује практична сарадња и у култури, туризму, науци и образовању.
Већ од следеће године Влада Кине ће удвостручити стипендије за студенте земаља централне и источне Европе јер искрено жели да у оквиру тог пројекта што више српских студената студира у Кини, поручио је он.