Премијери Србије и Кине отворили су мост у присуству градоначелника Београда Синише Малог, посланика Скупштине Србије, представника политичког и јавног живота, као и чланова Владе и многобројних грађана.
Вучић је том приликом поручио да је овај догађај далеко значајнији од свега што је урађено у претходна два дана трајања Самита шефова влада НР Кине и 16 земаља централне и источне Европе, с обзиром на то да овај догађај велича дела, а не речи.
Он је, цитирајући нобеловца Иву Андрића, рекао да од свега што човек гради ништа није вредније од мостова, свачији су, према сваком једнаки, истрајнији од других грађевина и не служе ничем што је зло.
И ништа од изреченог не може бити истинитије, оценио је премијер Србије, који је упутио позив присутнима да још једном великим и срдачним аплаузом поздраве премијера Кине.
Вучић је истакао да му је велика част што са кинеским премијером отвара овај пројекат, који је први подухват кинеских градитеља у Европи, али и трајни споменик српско-кинеског пријатељства, уз напомену да је мост само почетак заједничке сарадње.
Нећемо стати, већ ћемо наставити да неуморно градимо. У 2016. и 2017. години завршићемо више пруга и аутопутева него било која друга европска земља, најавио је он.
Према његовим речима, Србија ће велики део тих пројеката радити са кинеским инвеститорима и то ће бити нови путеви и мостови у будућности.
Мост на Дунаву није само грађевина, већ симбол људске тежње да повеже и споји, поручио је Вучић и додао да мост повезује две обале Дунава, али и Србију и Кину и учвршћује два народа у пријатељству и заједничким подухватима.
Премијер Србије је, подсетивши на то да је мост, на предлог грађана, добио име по великом научнику и проналазачу Михајлу Пупину, рекао да је народ Србије на овај начин вратио само део онога што је од Пупина добио.
Вучић је изразио захвалност председнику Србије Томиславу Николићу на сталној подршци и помоћи на остварењу пројекта, као и председнику Републике Српске Милораду Додику, који је, како је навео, увек био уз Србију приликом изградње значајних инфраструктурних пројеката.
Он је подсетио на то да су уговори о изградњи моста потписани пре више година, због чега је исказао захвалност представницима Владе Србије у претходном сазиву и бившем градоначелнику Београда Драгану Ђиласу.
Премијер Србије је поручио да жели да гради земљу у којој ће људи различитих идеја да се поштују, и у којој ће све владе да деле исту посвећеност према благостању људи.
Тако је и Пупинов мост, како је рекао, знак искреног пријатељства и јединства између Кине и Србије и њихових грађана.
Нека мост пркоси времену које је пред њим и дугорочно служи интересима нашег народа. Живела Србија, живело пријатељство Србије и Кине, поручио је Вучић.
Кећијанг је указао на то да је Пупинов мост плод сарадње двеју земаља и народа, и најавио нове инфраструктурне пројекте који ће бити реализовани у складу са свим европским стандардима.
Он је подсетио на то да је током изградње моста ангажована кинеска опрема, као и радници из Србије и Кине, који су уложили максималне напоре у то да се овај пројекат квалитетно заврши.
У претходна три дана боравка у Београду, са Владом Србије је потписано више докумената, међу којима и меморандум о модернизацији пруге Београд– Будимпешта, навео је Кећијанг, уз напомену да је постигнут договор о томе да се тај пројекат заврши за две године.
Према његовим речима, кинеска страна је спремна да сарађује у области инфраструктуре, при чему ће пројекти бити реализовани у складу са законима и стандардима ЕУ, а то ће важити и када је реч о финансирању тих пројеката.
Он је објаснио да ће кинески привредници бити подстицани да отварају своје фабрике и погоне дуж ове линије која иде и даље из Београда и из Будимпеште, и додао да ће та сарадња бити на узајамну корист.
Осврнувши се на Трећи самит шефова влада НР Кине и 16 земаља централне и источне Европе, Кећијанг је рекао да је прави потез био то што је он одржан у Београду, уз оцену да ће Србија имати све већу улогу у наставку сарадње "16 + 1".
Мост неће служити само за саобраћај и комуникацију грађана, већ представља и мост пријатељства и сарадње двеју земаља, која ће се унапређивати у наредном периоду, закључио је кинески премијер.
Мост преко Дунава, који је добио име по познатом српском научнику Михајлу Пупину, градила је, као главни извођач, кинеска компанија "Чајна роуд анд бриџ корпорејшн."
Овај мост је део Северне магистралне тангенте, која ће повезати Коридор 10 са Зрењанинским путем и изместити теретни саобраћај из центра града.
Радови на мосту Земун–Борча почели су крајем октобра 2011. године. Мост је дугачак 1.507 метара, широк 29,1 метар и висок 22,8 метара, док је главни распон моста дуг 362 метра.
Мост има укупно шест саобраћајних трака и пешачко-бициклистичке стазе са обе стране моста.
За саобраћај су отворене и приступне саобраћајнице од тзв. "лакат кривине" у Земуну до Зрењанинског пута, заједно са Зрењанинском петљом.
Приступне саобраћајнице ће укупно бити дуге 21,6 километара, при чему ће део од Зрењанинског пута до Панчевачког пута бити завршен у септембру 2015. године.
Укупна вредност пројекта са приступним саобраћајницама износи приближно 260 милиона долара, а од тог износа 85 одсто кредитира кинеска "Ексим банка", док преосталих 15 одсто обезбеђују држава Србија и Град Београд.