Војислав Коштуница
Коштуница је у интервјуу за сутрашње издање "Ромских новости" упозорио да решавање статуса има основ у тој резолуцији која потврђује суверенитет наше земље на Косову и Метохији, а било какво прекрајање граница супротно је међународном праву и може да угрози стабилност и безбедност у југоисточној Европи.
Влада Србије стоји на становишту да решавање будућег статуса покрајине не може да започне пре решавања горућих питања безбедности припадника српске, ромске, горанске, бошњачке, турске и других неалбанских националних заједница, навео је председник Владе Србије.
Он је нагласио да међународна управа у јужној српској покрајини, у којој су угрожена и најелементарнија људска права, мора да обезбеди потпуну личну и имовинску сигурност и повратак свих расељених.
У Европи једино у тој покрајини људе прогањају само због националне припадности и уништавају богомоље, у њој "припадници једне националне заједнице месецима живе без струје... нема слободе кретања", упозорио је он.
Ми предлажемо и залажемо се за компромис када је у питању будући статус покрајине, напоменуо је Коштуница и прецизирао да компромис пре свега значи да нико не може да добије све и нико не може да изгуби све.
Он је истакао да је заједничка обавеза свих страна укључених у решавање питања Косова и Метохије да се сачува стабилност региона, а то је могуће постићи компромисним решењем које укључује непромењивост граница.
Коштуница је такође истакао да се Србија придржава Уставне повеље и да већина странака у Србији сматра да је очување државне заједнице најбољи пут за брже прикључивање Европској унији, што потврђују и европски званичници. Најважније је да добијемо позитивну оцену Студије о изводљивости која ће уједно стабилизовати државну заједницу, додао је он.
Влада Србије, захваљујући успеху модела добровољних одлазака у Хашки трибунал, на најбољи начин испуњава међународне обавезе према том суду, нагласио је Коштуница.
Сарадња је по својој природи двосмерни чин и очекујемо да Трибунал препусти поједине процесе домаћем правосуђу које је у потпуности спремно за таква суђења. Такође, очекујемо и да Хашки суд уважи гаранције Владе да се оптужени пусте да буду на слободи до почетка суђења, рекао је он.
Влада Србије спремна је да у фискалној и економској области уведе ред и створи стабилне услове за страна улагања у домаћу привреду, нагласио је Коштуница.
Он је указао на то да је намера Владе да се економске реформе одвијају уз постојање јасног социјалног програма, уз напомену да се у протеклој години економске и друштвене реформе реализују одговорно и без већих социјалних потреса, као и без социјалне демагогије. Савети националних мањина су партнери и саветници државних органа, оценио је он.
Наша земља је мултиетничко друштво и ми смо поносни на ту чињеницу. Једногласним усвајањем Закона о заштити права и слобода националних мањина у Савезној скупштини 2002. године, наша земља је исказала своју пуну спремност за прихватање најбољег облика организовања националних мањина, истакао је председник Владе.
Коштуница је указао на то да Влада Србије активно учествује у реализацији "Декаде Рома" у југоисточној Европи и да је припремила акционе планове стратегије за интеграцију Рома, који су уједно и акциони планови за реализацију циљева Декаде.
Акциони планови наше земље обухватају циљеве и мере за унапређење положаја Рома у сфери здравства, становања, образовања и запошљавања, објаснио је он.
Према његовим речима, ресорна министарства у сарадњи с Националним саветом ромске националне мањине припремају акционе планове и у области социјалне заштите, информисања, културе, збрињавања интерно расељених...
Социјални положај ромске националне мањине мора да буде знатно побољшан, нагласио је Коштуница и додао да је Влада Србије приступила изради акционих планова за унапређење положаја Рома у различитим областима, као и да се поједине мере из акционих планова увелико остварују. Он је притом истакао мере у сфери средњег и високог образовања, конкретне активности за унапређење пуне и ефективне равноправности, ангажовање припадника ромске националне мањине у институцијама.
Председник Владе Србије оценио је да националне мањине могу да буду мост сарадње у региону, а наша земља полази од становишта да унапређење положаја националних мањина значајно доприноси јачању стабилности у региону југоисточне Европе.