Зоран Стојковић
Стојковић је приликом посете новинској агенцији Танјуг нагласио да на досадашњи ток суђења за ратне злочине пред нашим судовима није било никаквих примедби да се "вређају" неки европски стандарди у погледу заштите права учесника у поступку.
Он је напоменуо да, иако Правилник Хашког трибунала предвиђа да предмет може да буде уступљен држави где је злочин почињен, у којој је оптужени ухапшен или чији је држављанин, очекује да случај "вуковарске тројке" - Веселина Шљиванчанина, Мирослава Радића и Милета Мркшића - буде уступљен нашем, а не хрватском правосуђу.
Они су наши држављани, изручила их је наша земља и предати су Трибуналу као међународној институцији која има примат у односу на националне судове пошто наш Устав не дозвољава изручивање грађана другим државама, образложио је Стојковић.
Према оценама међународних организација, успешно водимо поступак за починиоце ратног злочина на пољопривредном добру "Овчара" код Вуковара у новембру 1992. године, па нема сметњи да буде настављен јединствен поступак за све оптужене за то кривично дело, додао је министар правде.
Он је изразио уверење да ће многи хашки предмети бити уступљени нашем правосуђу, наводећи да је једини споран предмет, за који је одржана статусна конференција, случај Меакић јер неколико оптужених јесу наши држављани, а Жељко Меакић је држављанин БиХ.
Пре десет дана одржан је састанак министара Савета Европе и одлучено је да ОЕБС спроведе посматрање суђења у нашој земљи и оцени можемо ли да судимо према европским стандардима, навео је Стојковић.
Министар сматра да је то потврда спремности да нашем правосуђу буду уступљени хашки предмети, ако ОЕБС оцени да можемо да судимо у складу са европским стандардима.
Наши државни органи интензивно траже у Србији генерала Ратка Младића кога потражује Хашки трибунал, рекао је министар и додао да нема валидних података о томе где се он налази, уз напомену да је јасно да Радован Караџић није у Србији.
У случају Младића наши државни органи сарађују и са Републиком Српском, навео је Стојковић.
Према јавним оптужницама, Трибунал потражује још петорицу наших држављана - Сретена Лукића, Небојшу Павковића, Горана Хаџића, Здравка Толимира и Стојана Жупљанина, указао је он и додао да полицијски генерал Властимир Ђорђевић није доступан нашим органима.
Када је реч о још неколико неотпечаћених оптужница Хашког тужилаштва, Стојковић је истакао да верује да се оне не односе на наше држављане.
Ми ћемо, у релативно кратком року, испунити обавезе према Трибуналу јер 8 милиона становника наше државе не може бити талац неколицине људи, нагласио је министар, уз напомену да очекује да ће Павковић и Лукић у разумном року отићи у Хаг.
Стојковић је подсетио да ће сваког хашког оптуженика, који оде добровољно, наша држава помоћи и материјално и када је у питању одбрана и изразио очекивање да ће велики број оптужених пред Хашким судом бити пуштен да се брани са слободе.
Говорећи о сарадњи са УНМИК-ом на Косову и Метохији, министар правде оценио је да је успостављен висок степен сарадње с правним одељењем УНМИК-а у погледу размене затвореника и доказа.
Он је прецизирао да ће у процесима на Косову и Метохији "бити коришћени докази које смо ми прибавили" и додао да ће и докази прикупљени на Косову и Метохији бити коришћени пред нашим судовима.
Стојковић је напоменуо да су за потребе неких судских процеса, који се воде против починиоца албанске националности, сведоци из Србије били у Приштини и саслушани су као сведоци и додао да се планира коришћење сведочења путем видео-линка.