Владимир Божовић
Божовић је у интервјуу за агенцију Танјуг истакао да ће нова српска полиција бити модерна и успешна и да ће се вратити на своје место, као део тима европских полиција, као и да ће бити много ефикаснија јер ће јој грађани у томе помоћи.
Он је оценио да је током годину дана, колико је на челу Службе генералног инспектора, урађено доста значајних ствари. Према његовим речима, први потез по преузимању дужности, било је сређивање стања и промена метода рада и деловања Службе, која је у претходном периоду углавном радила посредне провере представки и жалби грађана.
Уместо посредне, уведена је непосредна провера навода, која је дала резултате и успостављена је аналитичко-информатичка база, као логистичка подршка у раду инспектора, објаснио је Божовић.
Божовић је указао и на значај отворености полиције према јавности, на основу које грађани у Србији знају за постојање Службе генералног инспектора и за то да јој се могу обратити за помоћ када имају проблем с полицијом.
Он је додао да се Служби могу обратити и припадници полиције, у случају проблема са старешинама, грађанима, неаргументованим нападима, политичким притисцима, или када знају за неку злоупотребу.
Он је подсетио и на изванредан успех праксе непосредног пријема грађана код генералног инспектора, такозвани дан отворених врата, и навео да је до сада примљено приближно 500 грађана и радника МУП-а.
Унутар Службе основан је и Одсек за оперативно-превентивне послове у коме инспектори оперативним путем стичу сазнања о незаконитим поступцима полицајаца, јер комплетне податке о криминалу у полицији није могуће прибавити само на основу жалби грађана, рекао је Божовић и прецизирао да је током протеклих годину дана Служба поднела 79 кривичних пријава и три допуне претходно поднетих пријава против 114 људи, од којих су 105 радници МУП-а, а девет су особе које не раде у Министарству, за 155 извршених кривичних дела.
Према његовим речима, пријаве су најчешће подношене због злоупотреба службеног положаја и фалсификата исправа, а новина је да их има и против високих полицијских функционера.
Говорећи о територијалној покривености, Божовић је истакао да канцеларије Службе генералног инспектора за сада постоје у Нишу, Новом Пазару, Краљеву, Београду, Врању и Сремској Митровици, а предложено је формирање четири већа регионална центра у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу, са три подцентра у Суботици, Новом Пазару и у неком месту на југу централне Србије, чиме би била знатно повећана ефикасност рада службе.
Он је указао на то да је Служба генералног инспектора још недовољно кадровски попуњена и опремљена, због чега је министру унутрашњих послова предложена нова систематизација, која предвиђа фазно повећање, прво на 100, а затим на 200 радника Службе.
Божовић је навео да је рад Службе дефинисан правилником и нагласио да би требало да буде уређен и законом, по европским стандардима и стандардима ОЕБС-а, али не пуким преписивањем закона других држава, већ креативним уношењем духа међународних стандарда и принципа.