Томица Милосављевић и Зорица Динић
Милосављевић је на конференцији за новинаре нагласио да ће, према овим изменама, доктори опште медицине, гинекологије, педијатрије и стоматологије у приватној пракси имати право на прописивање лекарских рецепата за лекове са позитивне листе који се издају на терет Републичког завода за здравствено осигурање (РЗЗО).
Према његовим речима, у том случају биће неопходно склапање уговора са РЗЗО, на основу којег ће здравственим радницима из приватне праксе бити издат идентификациони број, у складу са Одлуком о јединственим идентификационим бројевима лекара и стоматолога који имају овлашћења за прописивање лекова, а обрасци за рецепт биће исти као и у државним здравственим установама.
Министар здравља је истакао да ће се, у складу са предстојећим изменама, лекарски, лабораторијски и други налази издати од лекара из приватне праксе третирати једнако као и они који су издати у државној здравственој установи.
Изменама је утврђено и да ће приватне здравствене установе морати на видно место да истакну таблу одређених димензија, која ће садржати податке из решења Министарства здравља о делатности коју ординација обавља, име оснивача, као и списак лекара специјалиста са којима има закључен уговор, навео је он.
У циљу лакше регистрације приватних здравствених установа, како је додао, измењени су делови који се односе на површину ординације, за коју је убудуће уместо 14 метара квадратних неопходно обезбедити 10 метара квадратних, укинут је услов висина плафона, а постојање посебног улаза у оквиру стамбене зграде биће неопходно само за посебно наведене делатности.
Милосављевић је објаснио да је измена ових неколико услова резултат разговора и анализа о томе које су то мере које би тренутно могле да допринесу унапређивању односа између приватне праксе, Министарства здравља и државног здравственог система.
Он је подсетио на то да је још 2003. године у Стратегији развоја и реформи здравственог система до 2010. године најављено да ће Министарство здравља и све институције здравственог система интензивно радити на повезивању приватног и државног сектора у пружању здравствених услуга и обезбеђивању онога што је неопходно грађанима Србије.
Министар здравља је, наводећи да су приватне установе прошле године први пут позване да конкуришу код РЗЗО са својим услугама, изнео податак да се од 3.000 регистрованих приватних ординација јавило свега 19, од којих је са три установе потписан уговор.
Он је истакао да је у овој години, уговором са великим клиничким центрима, фонд осигурања обезбедио додатних три одсто средстава да клинички центри сами одлуче за које услуге немају услова и да за своје пацијенте потраже ту услугу у некој од приватних установа.
Саветник министра за унапређење и развој приватне праксе Зорица Динић рекла је да је пре две недеље, на састанку министра здравља са лекарима, стоматолозима, биохемичарима и приватним фармацеутима, обављен низ консултација с циљем да се утврде најактуелнији проблеми приватног здравства.
Према њеним речима, предстојеће измене правилника резултат су договора о томе да приоритет имају сви они проблеми за чије решавање није потребно чекати одлуке Владе и Скупштине.
Динић је навела да је једна од молби представника приватне праксе упућених Министарству била и та да се издвоје ординације које раде са дозволама од оних које их немају, на основу чега је прихваћена идеја Министарства да се убудуће у печату сваке ординације налази и број решења о дозволи за рад.
Она је најавила и покретање јавне кампање којом би се помогло грађанима да препознају ординације које имају дозволе за рад, што ће истовремено, како је оценила, помоћи и сузбијању рада на црно.
Током наредног месеца у процедуру Министарства ући ће још неке молбе и захтеви здравствених радника из приватног сектора, рекла је Динић и изразила наду да ће сваког месеца, корак по корак, бити урађено нешто ново за приватну праксу.