Томица Милосављевић
Милосављевић је на конференцији за новинаре нагласио да је предлог буџета за здравство за ову годину 6,78 милијарди динара, заједно са средствима кредита Светске банке и Европске инвестиционе банке у износу од 1,33 милијарде и средствима која се преносе Фонду за осигурање неосигураних лица у вредности од 2,83 милијарде динара.
Према његовим речима, Министарство сматра да би набавку опреме у здравственим установама требало финансирати из буџета са 900 милиона динара, али да на ту суму треба додати средства зајмова Светске банке и Европске инвестиционе банке (ЕИБ) за куповину опреме, пошто реализација тих пројеката почиње у другој половини године, тако да би укупна средства уложена у опрему требало да износе 1,125 милијарди динара.
Министар је додао да је за поправљање инфраструктуре и зграда планирано осам пута веће улагање него до сада, у износу од 1,6 милијарди динара, од чега 500 милиона динара из буџета у ужем смислу, а 1,1 милијарда такође из буџета али кроз зајам ЕИБ за хитне интервенције у 20 болница и зајам Светске банке за интервенције у четири болнице (Врање, Краљево, Ваљево и Зрењанин).
За финансирање програма од општег интереса, као што су програми Завода и Института за заштиту здравља на пољу заштите од заразних болести и унапређењу вакцинације предвиђено је буџетско финансирање од 500 милиона динара, а за здравствено осигурање неосигураних (незапослених, избеглих и привремено расељених лица) укупно 2,83 милијарде динара, односно 2,43 милијарде за незапослене и 400 милиона динара за остале, што је око 40 одсто оптималних средстава, навео је Милосављевић.
Министар здравља рекао је да је планирано да у априлу буде припремљена коначна верзија документа Стратегије и акционог плана, која би онда била представљена Одбору за здравље и породицу Скупштине Србије, и додао да је први у низу системских закона, Закон о лековима и медицинским средствима, дат Влади на разматрање и да би ускоро требало да уђе у скупштинску процедуру. Он је додао да би закони о лекарским коморама и здравственој заштити, као и Закон о изменама и допунама Закона о здравственом осигурању требало да прођу скупштинску процедуру у наредна три месеца.
Милосављевић је навео да су у плану темељита реформа Фонда здравственог осигурања, промена начина уговарања између Завода за здравствено осигурање и здравствених установа, а променом подзаконских аката била би измењена листа лекова, као и износ партиципације, накнада за протетичка и ортопедска средства, основни пакет здравствених услуга, накнада за бањско лечење и друго.
Према његовим речима, у току је израда рестриктивног плана специјализација за ову годину и договор са Министарством просвете и спорта о одговарајућем смањењу броја уписаних студената за факултете здравствене струке, а припрема се и модел рационализације административног и техничког особља у здравственим установама.
Министар здравља подсетио је на то да ће у току ове године Европска агенција за реконструкцију реализовати помоћ Европске уније на пројектима унапређења менаџмента у лековима, подршке развоја јавног здравства у Србији, развоја капацитета Министарства, као и велику техничку помоћ за успостављање и подршку националној служби за трансфузију крви.