Високи Дечани - бисер византијске архитектуре и уметности
Позив донаторима да помогну обнављање и заштиту културног наслеђа на Косову и Метохији са конференције упутиће и шеф УНМИК-а Сорен Јесен Петерсен, генерални директор Унеска Коићиро Мацура и шеф дипломатије Србије и Црне Горе Вук Драшковић.
Циљ скупа је прикупљање средстава за обнову, заштиту и очување бројних хришћанских и исламских споменика и других светих места од великог историјског значаја која су уништена протеклих година.
Најмасовније разарање у јужној српској покрајини догодило се у марту прошле године, када је у таласу антисрпских нереда уништено 37 православних цркава и манастира.
Одлука о споменицима који ће бити обновљени донета је на основу извештаја које су сачинили Унеско и Савет Европе, чији су закључци обједињени у заједничком документу.
Према тим налазима, хитно је потребно обновити или поправити 75 споменика, од којих је 48 православних, 14 исламских или отоманских, и 13 споменика световне архитектуре или историјских локација. Процењено је да би њихова обнова у почетној фази коштала 40 милиона евра.
Један од тих споменика је и манастир Високи Дечани који је 2004. године уврштен у Светску културну баштину. Саграђен у 14. веку, овај драгуљ византијске архитектуре чува приближно 60 икона насталих од 14. до 17. века, а његова ризница припада најбогатијим од свих српских манастира, уз ону која постоји у Хиландару.
Грађени по узору на Богородичину цркву у Студеници, са богатом пластичном декорацијом на порталима, прозорима и конзолама, Дечани представљају највећу црквену грађевину средњовековне Србије, и као такви су једна од ретких српских средњовековних цркава у којој је потпуно сачуван првобитни камени иконостас и већи број икона из 14. века.
На донаторској конференцији учествоваће и генерални секретар Савета Европе Тери Дејвис, вршилац дужности генералног директора Европске комисије Фабрицио Барбасо, као и представници земаља и фондација које су изразиле интересовање да помогну обнову културног наслеђа на Косову и Метохији.