Говорећи о програму прославе на којој ће одржати беседу "Поуке прославе два века Првог српског устанка", председник Задужбине, академик Дејан Медаковић је рекао да је конципиран тако да буде у духу Вукове улога у устанку, као учесника и сведока.
Око програма се окупила сјајна екипа музичара и глумаца, а композитор Светислав Божић уступио је за ову прилику "Увертиру 1804" за премијерно извођење, казао је Медаковић. Он је изразио наду да ће програм, за који је сценарио написао председник Управног одбора Задужбине др Миодраг Матицки, после Неготина, Требиња, Лознице и Градишке, бити изведен у многим градовима где има публике који желе да га види.
Медаковић је одлучио да кроз беседу објасни шта он сматра да је суштина поука из устанка и колико су оне у данашње време актуелне. Он је најавио да ће у беседи изнети личне ставове, да га на то обавезује сам Вук Караџић чије идеје заступа Задужбина и да је спреман на реакције сваке врсте.
Управник Задужбине Слађана Млађен је рекла да за академију влада велико интересовање и да ће јој присуствовати 14 амбасадора, 300 задужбинара из дијаспоре, представници свих тридесетак огранака у земљи иностранству.
Она је најавила да ће истога дана у подне у Задужбини бити одржан сусрет представника огранака ради договора о даљој сарадњи са матичном кућом и могућностима међусобне сарадње огранака.
Матицки је указао на бројне активности Задужбине у вези са обележавањем јубилеја Првог српског устанка које су започеле још на годишњој скупштини на Митровдан прошле године а наставиле се штампањем годишњака "Даница" 2004. која је у целини посвећена јубилеју. Матицки је најавио да ће Задужбина наставити да се бави овим важним догађајем кроз своје публикације и да ће Први српски устанак бити тема ђачког такмичења, 15. и 16. маја, које се одржава под покровитељством Задужбине.
Нови главни уредник листа "Задужбина" Будимир Поточан представио је пролећни, 66. број скренувши пажњу на неколико важних текстова. То су прилози о боравку Доситеја Обрадовића у Србији током устанка и текст о улози Вука Караџића у устанку. Поред текста о музици у врема устанка, Поточан је скренуо пажњу на занимљив прилог са пуно детаља о улози Николе Тесле као промотера српске народне поезије у САД.