Аутор:
Танјуг
Николић је у Палати Србија, на церемонији свечаног отварања "Bank of China", која која ће бити централа за Балкан и источну и западну Европу, рекао да ће уз њену помоћ, знање и искуство "Хестила", Железара у Смедереву пословати боље него икад у својој историји.
Председник Србије је пожелео да се "Bank of China Serbia а.д. Београд" развија и успешно послује на регионалном нивоу, јер њен развој гарантује и развој Србије.
Желим вам срећан почетак и успешан рад. Добродошли у Србију у коју вас, верујем, поред разумљивог интереса за позиционирање у овом делу Европе, доводи и искрено пријатељство, али и препознавање Србије као државе која има способну Владу која ће у сваком смислу спремно, оперативно и стручно одговорити високим захтевима вашег пословања, навео је Николић.
Председник Србије је рекао да је "Bank of China" већ активна у региону, а да ће се од данас координација активности за овај део Европе, односно за Бугарску, Румунију, Мађарску, Хрватску, Словенију, БиХ, Црну Гору и Албанију, обављати из Србије.
Николић је истакао да се улагање Кине у Србију, након смедеревске Железаре, Пупиновог моста и инфраструктурних пројеката, нарочито у области енергетике, саобраћаја и телекомуникација, наставља доласком "Bank of China".
Аутор:
Танјуг
Од ''Bank of China'' очекујемо реализацију финансирања изградње производних погона што подразумева велики број запошљавања наших суграђана. Роба произведена у њима биће пласирана на тржишта од више од милијарду људи на основу јединствених слободнотрговинских споразума које Србија има са Руском Федерацијом, ЕУ и другим државама по преференцијалним условима и без царине, истакао је председник Србије.
Све су то, како је оценио Николић, показатељи да је пословично пријатељство две земље обогаћено партнерским односом заснованим на међусобном поштовању, на поверењу и истинској посвећености интересима наших грађана.
Према његовим речима, ти интереси су, пре свих, конкретна радна места, развој привреде, присуство на страним тржиштима робе и новца, али и размена студената, научника, заједничких пројеката, манифестација из области културе и уметности.
Он је напомињући да је једна од тема о којој је разговарао са председником Народне Републике Кине Си Ђинпингом била и долазак "Bank of China" у Србију, истакао да му је посебно драго што је тадашњи члан кинеске делегације, председник "Bank of China" Тјан Гуоли, и данас у Београду.
Овај дан упамтићемо као почетак великих прилика које се указују Србији, као испуњење обећања да ће Београд постати регионални центар, а Србија лидер у многим областима, економским и банкарским посебно, нагласио је Николић.
Председник Србије је оценио да отварање једног од највећих банкарских система на свету значи да је у нашој земљи препознат партнер спреман за озбиљне задатке, политички стабилна држава, а економски - држава у незадрживом успону, те да је због таквих показатеља, Србија прва држава међу земљама централне и источне Европе са којом је Кина потписала Споразум о свеобухватном стратешком партнерству.
Својим потписима на овом документу, председник Си Ђинпинг и ја постали смо гарант његове реализације. Највећи инфраструктурни пројекат на свету ''Један појас, један пут'' који је, иначе, лична иницијатива председника Си Ђинпинга, обухвата и Србију, објаснио је Николић.
То значи, према речима председника Србије, да ће се намера Кине о стратешком повезивању са највећим светским тржиштима остваривати јачањем инфраструктуре свих обухваћених земаља међу којима Србија, и због своје геополитичке позиције и због изузетно развијених односа са Кином, постаје најважнија тачка развоја пројекта, са намером да буде главно саобраћајно и свако друго чвориште.
Аутор:
Танјуг
Посебно захваливши кинеском председнику Си Ђинпингу на искреној посвећености реализацији договора, Николић је истакао да је веома захвалан и на принципијелном, чврстом ставу Кине у вези са непризнавањем независности и примања Косова у Унеско и на ставу Кине којим у међународној заједници брани принципе међународног права и повеље Уједињених нација.
Најважнији посао сваког председника државе и јесте да мотивише своје саговорнике да повезују привреде и културе својих држава, да отварају врата сарадње и договоре пројекте које ће потом владе земаља реализовати. Захвалан сам владама обе земље на пословности и посвећености у реализацији договорених пројеката од којих је један од важнијих крунисан овом церемонијом, закључио је Николић.
Председник "Bank of China" Тјан Гуоли рекао је да отварање ове банке у Београду представља важан корак који та банка предузима у циљу изласка у сусрет растућим потребама економске сарадње Србије и Кине, те да ће "Bank of China", финансијским услугама које пружа, дати свој даљи допринос кинеској иницијативи "Један појас, један пут".
Тјан је навео да Кина и Србија имају велике могућности за ширење сарадње у области развоја инфраструктуре и производног сектора, као и у сектору туристичких и финансијских услуга, истичући важност обостраних инвестиција између две земље.
Децембра 2015. године, обим трговине између две земље достигао је 1,56 милијарди долара, да би у новембру 2016. године међусобна трговина имала вредност од 1,48 милијарди долара, рекао је Тјан.
Он је истакао да, по основу основног капитала, ова банка, на листи "Топ 1.000 светских банака", данас заузима четврто место.
Кинеска банка у Србији ће пословати под именом "Bank of China Srbija" а.д. Београд и покриваће све земље бивше Југославије, као и Грчку, Румунију, Бугарску и Албанију.
Њен оснивач у Србији је “Bank of China (Hungary) Close Ltd.” из Мађарске, а седиште ће јој се налазити на Новом Београду, у Булевару Зорана Ђинђића 2а.
У почетку би требало да финансира кинеске и српске компаније које ће заједнички наступати и на трећем тржишту, као и да пружа услуге и становништву.
Свечаној церемонији присуствовали су и председник Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић, министри у Влади Србије, као и амбасадор Кине у Србији Ли Манчанг.