Лаловић је у изјави за Радио-телевизију Србије рекао да ће бити задржан првобитан предлог да се у наредне четири године старосна граница продужава за по 6 месеци, тако да ће после четири године од ступања на снагу закона о изменама и допунама Закона о пензионом осигурању жене у пензију одлазити са 60, а мушкарци са 65 година.
Продужетак старосне границе не односи се на запослене који су проглашени технолошким вишком, а имају још две године до пензије и налазе се на евиденцији Националне службе запошљавања, прецизирао је он.
Говорећи о новом начину усклађивања пензија, министар је објаснио да неће бити никаквих умањења у исплати пензија, већ ће то значити успоренији раст, али истовремено и редовну исплату, тако да више неће бити никаквих дуговања.
Лаловић је напоменуо да још увек постоји дилема по питању износа најниже пензије, као и о томе да ли ће промене у пензионом систему Скупштини бити предложене у јулу или на јесен, што ће, како је најавио, бити познато до краја недеље.
Према његовим речима, боље је промене усвојити и примењивати одмах јер ће њиховом применом између 80 и 90 одсто пензионера доћи у позицију сигурности.
Министар је истакао да неопходност реформе пензионог система треба посматрати у оквиру укупних друштвених промена које ће довести до повећања продуктивности, друштвеног производа и инвестиција, као и до веће упослености капацитета и радне снаге, а на тај начин и до повећања пензија.