Мирољуб Лабус
Лабус је у изјави за агенцију Танјуг, пред службену посету Бриселу, где ће са највишим званичницима ЕУ разговарати о техници и стратегији будућих преговора, рекао да брзина преговора зависи од њихове ефикасности, а ефикасност од договора о техничким детаљима, као и од преговарачких тимова, начина рада у тимовима и од целог концепта Споразума, који мора да буде прилагођен двоструком колосеку.
Европска комисија ће највероватније до 22. јула добити мандат за преговоре са нашом земљом и сада морамо да се договоримо о томе како ће тећи ти преговори у оквиру двоструког колосека, који за Европску комисију представља новину, рекао је потпредседник Владе.
Он је објаснио да ће своје саговорнике у Бриселу, укључујући високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Хавијера Солану и комесара за проширење Олија Рена, обавестити о томе како Београд види ток будућих преговора, с обзиром на то да су наши експерти и званичници већ стекли одређена искуства у том погледу кроз преговоре са међународним финансијским организацијама.
Лабус је додао да би преговори могли да буду завршени за шест месеци, након чега би у другом кварталу идуће године могао да буде парафиран и потписан Споразум, уз оцену да је то технички могуће.
Потпредседник Владе је, подсећајући на то да су формирана три преговарачка тима - на нивоу Србије, на нивоу Црне Горе и, заједнички, на нивоу државне заједнице, навео да је Влада Србије усвојила Стратегију за европско придруживање, тако да сада треба видети како ће преговори тећи и, наравно, када ће бити отворени.
Он је оценио да је могуће да преговори почну 5. октобра, али да Европска комисија мора претходно да обави неке техничке послове око припреме годишњег извештаја за земље западног Балкана.
Видећемо да ли они технички могу то да ураде у октобру, или ће желети да преговори почну у новембру. Ја имам аргументе да треба да буде октобар, не само због симболичног значаја поменутог датума, него и због целе дужине преговора, рекао је Лабус.
Предмет предстојећих разговора такође ће бити дупли колосек јер је, иако је та формула у начелу прихваћена, технички остало неколико отворених питања о којима се треба договорити.
Значајна је чињеница да разговори који следе долазе у тренутку када Брисел има веома позитиван приступ, на шта, према његовим речима, упућује и ниво и број његових саговорника у седишту Европске уније.
У центру пажње разговора у Бриселу биће процес даљих економских реформи у нашој земљи, питање односа унутар државне заједнице, посебно везано за нови устав, референдум и цео комплекс питања који може да утиче на ток будућих преговора, навео је потпредседник Владе.
Он је изразио уверење да ће сигурно бити разговора и о Косову и Метохији јер ће решавање проблема те покрајине тећи паралелно са преговорима о закључивању Споразума, а незаобилазно је и питање потребе за пуном сарадњом са Хашким трибуналом.
Лабус је најавио да ће у Бриселу свакако покренути и разговор о макрофинансијској помоћи нашој земљи.
Кад је реч о средствима из такозваних предприступних фондова ЕУ, Лабус је објаснио да ће њихов буџет за период од 2007. до 2013. тек бити донет, тако да наша земља ове и наредне године може да рачуна на средства из Цардс програма.
Питање је флексибилности употребе тих предприступних средстава и ког момента ми можемо да конкуришемо за све облике финансирања, што има посебан значај за транспорт, инфраструктуру и рурални развој, истакао је Лабус и напоменуо да ће ти детаљи бити предмет врло конкретних разговора.
Једно од питања о којима ће такође бити речи јесте и то како би дешавања у Европској унији после негативних исхода референдума о новом европском уставу могла да утичу на процес проширења Уније, односно на придруживање наше земље.