На састанку је постигнут договор да продаја малине буде регулисана уговором између произвођача и прерађивача малине, који ће садржати одредбе које се односе на цену по класи малине, динамику исплате и услове откупа.
Представници Министарства упознали су чланове овог удружења са досадашњим активностима Савета за малину, који је формиран после прошлогодишњих протеста произвођача малине.
Министарство је и ове сезоне посредовало у реализацији дијалога у циљу заједничког превазилажења потешкоћа у области производње и промета малине.
Прерађивачи су указали на проблем недостатка дизел горива који им је у сезони бербе неопходан и изнели предлог да приоритет у набавци горива имају општине где је производња малине интензивна.
Такође, прихваћен је предлог да представници произвођача и прерађивача активно учествују у креирању најављене стратегије развоја воћарства Србије, и договорено је да цена малине у откупу буде формирана по класама појединачно према уговорима између произвођача и прерађивача.
У циљу обезбеђивања бољих услова производње и промета малине у протеклом периоду донет је Закон о садном материјалу којим су обезбеђени услови за производњу здравог, тестираног, контролисаног и на тај начин квалитетнијег садног материјала.
Овим законом регулише се признавање новостворених домаћих сорти и упис сорти у Регистар сорти воћака, винове лозе и хмеља, као и њихов промет. Такође, тим документом створени су и услови за бржу измену сортимента, па је сада омогућено да се уз пријаву у Регистар сорти, нова сорта одмах уведе у производни засад.
Министарство је на основу Уредбе за увођење и сертификацију система безбедности хране омогућило прерађивачима да уз бесповратна средства која даје Министарство, у износу од 50 до 80 одсто од вредности целог пројекта, у својим прерађивачким капацитетима уведу ХАЦЦП стандарде.
На данашњем састанку је подржан и предлог Министарства да за наредну годину припреми уредбу за коришћење подстицајних средстава за увођење ЕУРОГАП стандарда у производњи.
Имајући у виду да производња воћа и поврћа представља важан део српске привреде и великом броју произвођача и прерађивача већ годинама обезбеђује сталан приход, отварањем тржишта дошло је до смањења марже код многих пољопривредних производа, међу којима је и малина.
Стратешким оквиром за развој воћарства произвођачима и прерађивачима малине указује се на то да уколико не желе да изгубе тржиште, морају променити и унапредити асортиман производа, примењивати нове агротехничке мере и изменити тржишну оријентацију.
На састанку са представницима произвођача малина најављен је и стратешки оквир за развој сектора воћарства.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Ивана Дулић-Марковић истакла је да не можемо рећи шта је стратешки производ Србије јер је за неког то малина, за неког пшеница или шећерна репа.
Она је објаснила да је суштина стратегије пољопривреде, која би ускоро требало да буде усвојена на седници Владе Србије, заправо у томе да почнемо да мислимо својом главом и да свако ко се бави пољопривредом за себе пронађе стратешки производ.