Аутор:
Танјуг
Коштуница је истакао да је ова седница од историјског значаја јер ће Координационо тело у новом саставу омогућити да се оствари економски развој и унапреде међунационални односи.
Он је оценио да би се модел економског развоја Крагујевца, Бора и Врања могао применити и на ове три општине југа Србије.
Председник Републике Србије Борис Тадић изјавио је да је процес стабилизације југа Србије најуспешнији модел који се могао видети последњих година на Балкану. Он је изразио очекивање да би тај модел могао бити примењен и на Косову и Метохији, где Србија у овом тренутку нема пуну присутност.
Тадић је честитао представницима српске и албанске заједнице што су одлучили да учествују у раду овог тела и на тај начин преузму одговорност за стабилност региона и просперитет свих заједница.
Он је поручио да грађани треба да учествују у националном програму развоја југа Србије, подсећајући на то да су Србија и Црна Гора на путу европских политичких и евроатлантских безбедносних интеграција и да у том циљу свако мора завршити свој део посла како би се до тог циља дошло.
Тадић је изразио очекивање да ће председници општина Бујановац, Прешево и Медвеђа заједно са свим грађанима дати свој допринос стабилизацији Србије.
Председник Координационог тела за Бујановац, Прешево и Медвеђу Небојша Човић рекао је да се после више од четири и по године активног рада на решавању кризе у овим општинама данашњим скупом обележава успешан завршетак једне и улазак у нову фазу процеса - фазу привредног развоја и побољшања животног стандарда грађана у овим општинама.
Човић је оценио да је дошло време да сви који деле визију европске будућности Србије пређу са речи на дела. Присуство председника Републике и председника Владе Србије овој седници реорганизованог Координационог тела шаље снажну поруку да је Србија одлучна да испуни преузете обавезе и да у томе очекује подршку свих грађана који живе у овим општинама, нагласио је он.
Према његовим речима, први кораци у том правцу учињени су укључивањем председника општина у рад Координационог тела у својству потпредседника, као и ширим укључивањем свих заједница кроз 8 координационих група.
Влада Србије је кроз Координационо тело у протекле четири и по године у развој општина Бујановац, Прешево и Медвеђа уложила 3,240 милијарди динара, а међународна заједница 1,551 милијарду динара, указао је Човић.
Амбасадор Сједињених Америчких Држава у СЦГ Мајкл Полт оценио је да је политика сарадње увек јача од политике раздора и да је учешће локалног становништва од највећег значаја за просперитет и безбедност овог региона.
Полт је нагласио да САД поздрављају реконструкцију тела и његов рад у изградњи мира и сарадње међу заједницама.
Представници међународне заједнице - амбасадор ОЕБС-а Маурицио Масари, амбасадор САД Мајкл Полт и амбасадор Холандије Баренд ван дер Хеијден упутили су честитке поводом реконструкције Координационог тела и обећали сву економску и другу помоћ у унапређењу привреде и међунационалних односа на југу Србије.
Након одржавања конститутивне седнице Координационог тела за Бујановац, Прешево и Медвеђу, државни функционери и амбасадори обишли су градилиште војне базе "Цепотина" јужно од Бујановца и фабрику намештаја "Лагадо" у овом граду.