Милан Париводић
Париводић је прецизирао да ће цена струје за домаћинства бити повећана у просеку за 8,8 одсто, за широку потрошњу за 8,34 одсто и за потрошњу на високом и средњем напону за 10,27 одсто.
Он је објаснио да је ово повећање цене електричне енергије последица компромиса који мора да се постигне између реалне цене струје и потребе за одржањем макроекономске стабилности и смањења инфлације.
Министар је навео да је Влада на данашњој седници одлучила да формира Фонд за подстицање талената, с циљем да обезбеди стипендије за наше младе таленте. Он је оценио да обезбеђивање овакве врсте стипендија, које су до сада давале само стране државе, ствара животну везаност најталентованијих слојева нашег друштва са сопственом земљом и после успешних студија враћа их у земљу.
Стипендије Фонда у износу од 20.000 динара месечно добиће 1.000 најбољих студената државних факултета из целе Србије, а предвиђена су и издвајања за свршене студенте који се определе да последипломске студије заврше у иностранству, рекао је Париводић и нагласио да је висина стипендије 15.000 евра уколико је реч о магистратури или докторату, односно од 3.000 до 5.000 евра уколико је у питању студијски боравак.
Он је додао да су копредседници Фонда за подстицање талената председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница, председник Српске академије наука и уметности Никола Хајдин и ректор Београдског универзитета Дејан Поповић.
Министар за економске односе са иностранством је, коментаришући одлуку председника Сједињених Америчких Држава да СЦГ уведе у општи преференцијални третман трговинских олакшица, истакао да се ради о посебно привилегованом трговачком статусу, који је изнад статуса најповлашћеније нације.
Према његовим речима, путем ове посебне категорије трговинских олакшица САД подржавају економски развој одабраних земаља које су њени трговински партнери.
Општи преференцијални третман је виша категорија од стандардних трговинских односа или статуса повлашћене нације који су САД са СЦГ обновиле у децембру 2003. године, након захтева Министарства за међународне економске односе СЦГ, објаснио је Париводић и подсетио на то да је Влада САД тада иницирала ревизију подобности СЦГ за повластице општег преференцијалног третмана.
Детаљна ревизија заснована је искључиво на критеријумима подобности за општи преференцијални третман који су садржани у одредбама америчког Закона о трговини из 1974. године.
Критеријуми се примењују једнако на све земље и укључују постојање тржишне привреде са применом међународне праксе без дискриминације, уз заштиту власништва и права америчких грађана и компанија, као и напоре у борби против међународног тероризма, примену међународних стандарда права запослених и заштиту права интелектуалне својине, навео је Париводић.
Он је нагласио да ће укључење СЦГ на листу корисника општег преференцијалног третмана обезбедити бесцарински приступ широком спектру домаћих роба тржишту САД вредном 1,3 билиона долара.
Према његовим речима, општи преференцијални третман тренутно обезбеђује преференцијални бесцарински улаз више од 4.650 производа, укључујући производе највећег обима производње, полупроизводе, одабране пољопривредне и примарне индустријске производе, а потпуна листа добара која подлежу општем преференцијалном третману садржана је у усаглашеном тарифном систему САД-а и подложна је ревизији два пута годишње.
Одређени број осетљивих производа не подлеже општем преференцијалном третману, што се односи на већину текстилних производа, производа од коже и на обућу, рекао је министар и додао да ће неколико српских предузећа која већ извозе у САД имати непосредно користи од овог новог третмана захваљујући бесцаринском увозу својих производа на америчко тржиште, што ће њихове цене учинити конкурентнијим, а на тај начин и привлачнијим за америчке увознике и потрошаче.
Париводић је, наводећи примере који илуструју тренутни утицај одобравања општег преференцијалног третмана на производе који се из СЦГ извозе у САД, прецизирао да ће бити укинута америчка царинска стопа за јагоде од 11,2 одсто, за малине 4,5 одсто, а да ће општи преференцијални третман резултирати уштедом од 90.000 долара за предузећа из СЦГ и њихове америчке потрошаче на нивоу извоза за 2004. годину.
Он је додао да царинске стопе за квасац падају са 6,4 одсто и да је СЦГ 2004. године извезла у САД овог производа у вредности од 3,6 милиона долара, при чему ће бесцарински третман донети уштеду од 230.000 долара на нивоу извоза за 2004. годину.
Министар је изнео и податке за цеви од бакра и цинка које је СЦГ у 2004. години извезла у вредности од 6,2 милиона долара уз царинску стопу од 1,4 одсто, и прецизирао да ће општи преференцијални третман за ове производе донети уштеду од 87.000 долара.