Аутор:
Танјуг
Динкић је на конференцији за новинаре приликом представљања овог модела стамбеног кредита истакао да је максимални износ кредита 100.000 евра у динарској противвредности са роком отплате на 25 година, осим за кориснике кредита који имају више од 40 година, за које је период отплате краћи сразмерно томе колико имају више година од тога.
Он је навео да се у овом моделу кредита смањује учешће, тако да корисник кредита треба да обезбеди свега 10 одсто учешћа, док држава обезбеђује додатних 20 одсто уместо њега, и још додаје 10 одсто гаранцијског депозита банци. Другим речима, ако кредит вреди 100.000 евра, физичко лице даје 10.000 евра, држава даје 30.000 евра, а остатак обезбеђује банка, чиме је обезбеђено и значајно смањење каматних стопа, објаснио је Динкић.
Према његовим речима, композитна каматна стопа на ове кредите износиће 4,5 одсто годишње, што је двоструко ниже у односу на постојеће каматне стопе на тржишту, а што представља и значајан корак у правцу снижавања каматних стопа на дугорочне стамбене кредите у Србији.
Динкић је истакао да ће каматна стопа на део за учешће које обезбеђује држава износити 0,1 одсто годишње, а отплаћиваће се од двадесете до двадесетпете године, након отплате дела кредита пословној банци.
Имајући у виду то да ће банка добити унапред 30 одсто учешћа и још 10 одсто депозита, банке су у договору са Националном корпорацијом прихватиле да снизе своје садашње каматне стопе са 8,95 на максимално 6,95 одсто годишње, навео је Динкић.
Министар је нагласио да ће ове кредите давати само оне банке које прихвате ове услове и додао да за сада постоји иницијална маса банака које ће носити ову активност. Према његовим речима, тренутно најјаче банке прихватиле су овај модел, у току су преговори са још неколико, а коначан списак пословних банака које ће ући у овај систем биће објављен након усвајања ребаланса буџета.
Динкић је додао да ће грађани све послове око кредита завршавати у банци, с обзиром на то да ће држава преко Националне корпорације направити посебан уговор са банком, а грађани ће истовремено у банци потписивати уговор и са државом, и са банком.
Кредит ће моћи да добије онај код кога месечна рата неће прелазити 50 одсто укупних примања домаћинства, рекао је Динкић, уз напомену да су то правила која важе и сада, али да се прихватају укупна породична примања супружника, што са новим кредитним моделом неће бити случај, јер ће за њу моћи да конкуришу сви до 45 година, без обзира на брачни статус.
Динкић је додао да ће један од услова бити и тај да подносилац кредита нема стамбени кредит у коришћењу, као и да евентуални стари кредит неће моћи да буде замењен новим. Такође, они који немају адекватно решено стамбено питање, моћи ће да добију кредит у износу разлике потребне за куповину већег стана.
Министар финансија је, говорећи о условима кредита, нагласио да се купљена некретнина не сме отуђити у наредних пет година и додао да је то због тога што није намењен онима који се баве препродајом, већ онима који стварно желе да реше стамбено питање.
Некретнине се не смеју рентирати до потпуног измирења кредита, а купац некретнине мора извршити пријаву боравка на тој адреси, рекао је Динкић и додао да ће издавање кредита бити контролисано од стране различитих органа, односно од Пореске управе и осталих инстанци.
Аутор:
Танјуг
Динкић је навео да је Влада Србије за овај програм ребалансом буџета предвидела фонд у износу од 900 милиона динара, а ефективно ће ова средства бити искоришћена у последњем кварталу ове године, с обзиром на то да ће први кредити почети да се одобравају од октобра.
Он је прецизирао да ће на основу фонда од 900 милиона динара, заједно са пословним банкама у стамбене кредите укупно бити пласирано три милијарде динара, што значи да ће до краја године бити решено најмање 1.000 захтева за овај кредит, уз напомену да ће то представљати значајно убрзање динамике кредитирања.
Динкић је објаснио да ће гаранцијски депозит државе у износу од десет одсто, који ће бити враћан држави на месечном нивоу, бити коришћен за кредитирање нових корисника у будућности.