Лаловић је на конференцији за новинаре рекао да измене закона имају за циљ то да најугроженије социјалне групе лакше поднесу терет транзиције, да се изједначи висина материјалне надокнаде свим корисницима социјалних примања на територији Србије, као и да се утврди минимални ниво социјалне сигурности.
Он је навео и да ће доћи до побољшања материјалног положаја корисника социјалне заштите у 122 од 145 општина на територији Србије, без Косова и Метохије.
Према његовим речима, суштина промене је у подизању основице на основу
које се обрачунавају права из области социјалне заштите, и то тако што ће се обрачун радити на основу износа просечне плате у Србији.
Лаловић је нагласио да је према досадашњем решењу за основицу обрачуна износа социјалне заштите узимана висина просечне зараде у одређеној општини, што је, због разлике у зарадама између најразвијенијих и најсиромашнијих општина од 9 према 1, довело до тога да корисници социјалних давања у најсиромашнијим општинама имају пет пута мања примања од корисника у богатијим општинама.
Министар за рад, запошљавање и социјалну политику истакао је да ће се битно побољшати материјални положај за око 24 хиљаде најтежих инвалида, јер ће се додатак за помоћ и негу другог лица повећати са 2.429 динара на 4.000 динара.
Он је нагласио да ће значајно бити побољшан и положај хранитеља, којима ће се месечна надокнада утврђивати у износу од 20 одсто од просечне зараде у Србији, а истовремено ће им се уплаћивати и доприноси за пензијско и инвалидско осигурање.
Лаловић је рекао да ће се нове одредбе закона, које се односе на увећање материјалне надокнаде, примењивати од 1. септембра ове године, уз напомену да је изменама закона предвиђена битна децентрализација система социјалне заштите. Он је додао да ће од 2005. године општине и градови преузети оснивачка права над прихватилиштима која су сада у републичкој надлежности.
По први пут ће, како је објаснио министар, бити уведен инспекцијски надзор над установама социјалне заштите како би се омогућио ефикаснији увид у законитост њиховог рада.
Такође, предвиђено је и оснивање Завода за социјалну заштиту, као стручне установе која ће се бавити праћењем и унапређењем система социјалне заштите, а којој ће бити поверени и послови надзора над стручним радом институција из ове области.