Зоран Стојковић
Стојковић је на отварању међународног симпозијума "Професионална етика адвоката и сарадња земаља у транзицији у области правосуђа" нагласио да ће питање адвокатског кодекса имати огроман значај после доношења новог закона о адвокатури.
Он је подсетио на то да СЦГ има потписане споразуме о сарадњи са земљама у региону у вези са радом тужилаштава и судова и истакао неопходност успостављања такве сарадње и међу адвокатским коморама земаља региона.
Регионални секретар међународне Уније адвоката Сами Акл указао је на то да правничка теорија моралних дужности захтева да адвокат поседује неопходне професионалне квалитете као што су научност, правичност, знање и умеће, независност, ревност, честитост, стрпљивост, посвећеност, тактичност, часност, непомирљивост, верност, храброст и поштовање професионалне тајне.
Ови квалитети чине да адвокат буде борац за тријумф правде и права, нагласио је Акл и додао да би требало да буду и циљеви које сваки правник треба да следи у свом професионалном понашању.
Председница Врховног суда Србије Вида Петровић - Шкеро истакла је да нема доброг правосуђа уколико се не оствари сарадња између свих учесника у судском поступку.
Она је оценила да не постоји реформисање судства уколико га не прати реформа адвокатуре, као и да нема доброг судства уколико нема професионализма и етике.
Међународни симпозијум "Професионална етика адвоката и сарадња земаља у транзицији у области правосуђа" одржава се у организацији Адвокатске коморе Београда у сарадњи са међународном Унијом адвоката.