Душко Лопандић
Лопандић је на отварању програма обуке Светске организације за интелектуалну својину (WIPO) о лиценцирању права интелектуалне својине истакао да је законодавство у овој области готово заокружено и усклађено са свим принципима Европске уније.
Требало би још донети законе о географским ознакама порекла и оптичким дисковима, навео је он, уз напомену да је у припреми и посебан закон о спровођењу законодавства о заштити интелектуалне својине.
Потпредседник Привредне коморе Србије (ПКС) Радмила Миливојевић нагласила је да је циљ ове обуке да се сагледају могућности како да се најбоље искористе капацитети у фирмама и унапреди конкурентност која је главна одредница напретка и стварања места за нашу земљу у свету и Европи.
Директор Одељења интелектуалне својине WIPO Синтија Кенеди указала је на то да је реч о пилот прогаму, приоритетном за ту организацију, који је почео да се реализује пре две године. Пројекат је до сада успешно завршен у Индији, Колумбији, Камеруну, Бразилу и Салвадору, а његов циљ је да буде прилагођен потребама сваке земље, због чега су пожељне и добродошле сугестије, додала је Кенеди.
Она је истакла да интелектуална својина има значајну улогу у доприносу економском расту и да патент представља неку врсту монопола који омогућава његовим власницима да више зараде.
Према њеним речима, лиценца власнику даје право да контролише цену производа, захтева накнаду за њено коришћење, као и да може да одлучује о технолошкој револуцији, при чему је као пример навела корејски "Самсунг" који се на тај начин од мале фирме, каква је био пре 20 година, развио у једну од најмоћнијих светских компанија.
Кенеди је напоменула да је интелектуална својина нематеријално улагање, али да као свака имовина може да се унапреди, прода или изда и да се на тај начин оствари и добит.
Програм обуке намењен је представницима научно-истраживачких институција у приватном и јавном сектору, као и правницима и пословним људима из институција и предузећа која се баве развијањем и трансфером технологије, с циљем да пружи основна сазнања о лиценцирању права интелектуалне својине, о основним принципима лиценцирања као пословног метода, елементима лиценцног уговора, као и техникама преговарања.
Поред теоријског дела, практични део обуке заснован је на хипотетичкој ситуацији у којој учесници активно суделују, кроз симулацију преговора и израду нацрта лиценцног уговора. На крају обуке учесници ће добити сертификат организатора о учешћу, а програмом су предвиђени и накнадни, виши нивои обуке.
Обуку ће водити представници Светске организације за интелектуалну својину (WIPO), Међународног удружења експерата за лиценцирање (LESI), стручњаци домаћих и иностраних компанија, као и адвокати и патентни заступници из земље и иностранства (Gide Lourette Neuel, Boehmert & Boehmert, Pepeljugoski Law Office and IP Bureau).