Министар финансија у Влади Републике Србије Млађан Динкић истакао је да је усвајање буџета за 2006. годину, усвајање пакета економских закона и пакета закона из области здравства омогућило да се успешно окончају преговори са ММФ-ом око закључивања меморандума о економској и финансијској политици за наредну годину.
Динкић је изразио задовољство постигнутим споразумом и нагласио да су се стекли сви услови за то да Борд директора ММФ-а крајем јануара следеће године одлучи о завршетку трогодишњег аранжмана.
Према његовим речима, уколико одлука Борда буде позитивна, Србија ће добити отпис дуга од Париског клуба поверилаца у износу од 700 милиона долара, а наша централна банка требало би да повуче преосталу траншу кредита од 200 милиона долара намењених за попуну девизних резерви.
Министар је напоменуо да ће позитивна одлука Борда довести и до додатног побољшања кредитног рејтинга државе и подсетио на то да је у протекле две године изведено радикално фискално прилагођавање у систему државе.
Имали смо буџетски дефицит од четири одсто бруто домаћег производа, или око 45 милијарди динара, а ову годину завршићемо са буџетским суфицитом од 1,1 одсто бруто домаћег производа, док ћемо у следећој години имати суфицит од чак 2,5 одсто домаћег бруто производа, указао је Динкић.
Када је о економској политици реч, основни циљ Владе Србије било је смањење дефицита на текућем рачуну платног биланса, као и смањење спољнотрговинског дефицита, додао је он.
Према његовим речима, Србија је прошле године имала дефицит текућег рачуна платног биланса од чак 3,3 милијарде долара, а последње прогнозе на првих десет месеци ове године говоре да би ову годину требало да завршимо са 2,1 милијардом долара, што значи да ће дефицит текућег рачуна платног биланса са иностранством у 2005. години бити мањи за 1,2 милијарде долара.
Министар је објаснио да је до смањења дефицита текућег рачуна платног биланса дошло пре свега захваљујући расту извоза, који ће у овој години бити виши за 35 одсто у односу на прошлу годину.
Када је реч о исплати дугова пензионерима, постигнут је договор о томе да се уместо у обвезницама дугови пензионерима исплаћују у готовини, почев од децембра ове године у шест рата, закључно са јулом 2008. године, рекао је он.
Такође, Динкић је истакао да држава из претходног периода од 15 година дугује и земљорадничке пензије, и то у висини од 20 милијарди динара.
С обзиром на преокрет који смо остварили у последње две године у јавним финансијама, стекли су се услови да се почну измиривати дугови према пензионерима земљорадницима, којима ће дугови бити враћени од 2007. до 2010. године, оценио је министар финансија.
Он је навео да је последње питање које је било нерешено пре него што је шеф мисије ММФ-а у СЦГ Пирита Сорса дошла на разговоре било питање плата у јавним предузећима.
Постигли смо споразум, тако да је Влада Србије још јуче усвојила одлуку којом се усвајају смернице јавним предузећима да у својим програмима могу да рачунају са растом масе зарада од 10,3 одсто током следеће године, указао је Динкић.