Љајић је, гостујући на Радио-телевизији Србије (РТС), рекао да је отворен нови телефонски број за грађане 011/2699-610 који је у функцији сваког дана од 7.30 до 22 часа, а путем којег ће моћи да се пријаве евентуалне примедбе на рачун трговаца који покушавају да злоупотребе ситуацију са коронавирусом за економску добит.
Он је пренео да је током обиласка дистрибутивних центара констатовано да је број потрошача исти, да је повећана куповина одређених намирница, али да је то ипак далеко од количине намирница која се купује током празника.
Љајић је, када је реч о снабдевању намирницама у случају ванредног стања, рекао да не постоји никакав, чак ни теоретски разлог да дође до смањења, нити у велепродајама, нити у малим радњама.
Према његовим речима, надлежне службе су од првог дана кренуле у ванредне контроле апотека и малопродаја са циљем да се спречи да неко искористи ову ситуацију за стицање економске добити.
У складу са тим, потпредседник Владе је напоменуо да су до сада примећена два случаја у којима се ради о неоснованом подизању цена и неиздавању фискалних рачуна.
Он је подсетио на то да је председник Републике јуче упознао грађане са мером забране извоза неких производа, иако их има довољно, попут пшенице, брашна, уља, шећера, наводећи да та мера служи и како би се спречила психолошка паника, иако има довољно робе и за домаће потребе и извоз и без такве мере.
Уколико се настави бесомучна потражња можемо да ограничимо количине и цене, али ипак не верујем да ће доћи до тога, указао је Љајић и додао да Влада Србије може да искористи тај инструмент.
Према његовим речима, трговци немају бојазни да ће нестати робе, али оно што их плаши јесте радна снага и питање шта ако неко од запослених тражи да се реорганизује посао, као и транспорт робе.
Он је подсетио на то да је јуче решено да се пропуштају камиони у комвојима, и нагласио да, уколико буде обезбеђен транспорт робе, неће бити у проблему не само трговци, већ и српски произвођачи.
Истовремено, потпредседник Владе је нагласио да Србија из Италије увози 60 одсто сировина за производњу коју користе произвођачи у нашој земљи.
Говорећи о хотелијерима и угоститељима, Љајић је рекао да ће и они бити погођени, али да ће моћи да искористе повољна кредитна средства за ликвидност, а разматрају се и друге опције помоћи.