Информативна служба Српске православне цркве (СПЦ) саопштила је да будуће решење за Косово и Метохију мора узети у обзир интересе свих грађана који живе на том простору и не сме дестабилизовати ситуацију у региону, коме су, после година рата и страдања, потребни мир, сарадња, духовни, морални, економски и сваки други напредак.
У основним начелима Синода Српске православне цркве пред разговоре о будућем статусу Косова и Метохије истиче се да би цркви, њеном народу и светињама на простору Космета требало обезбедити адекватну заштиту и слободан живот, као и да би положај српске заједнице морао бити регулисан посебним видом децентрализације.
Посебно је важно да се обезбеди повратак српских прогнаника, њихов безбедан живот и трајан опстанак, наглашава се у саопштењу и додаје да у том погледу Српска православна црква даје свесрдну подршку Тиму за политичке разговоре о будућем статусу Косова и Метохије, који ће заступати интересе српског народа и државе.
Српска православна црква заинтересована је за трајну заштиту својих светиња, којима се мора обезбедити посебан положај у оквиру будућег решења.
У току разговора морају се дефинисати конкретна решења која би Епархији рашко-призренској и косовско-метохијској обезбедила пуну унутрашњу аутономију, слободан пастирски и мисионарски рад са верницима, заштиту имовинских и других права и несметане везе са канонским и административним седиштем СПЦ у Београду.
Такође, потребно је обезбедити посебан, међународно загарантован статус и начине трајне заштите српских православних манастира стварањем одговарајућих заштитних зона око манастира, уз присуство међународних војних снага где и докле год је то неопходно.
Решење будућег статуса Косова и Метохије требало би да омогући потпуну обнову свих православних цркава и манастира који су уништени или оштећени од 1999. године до данас, као и да укључи посебне одредбе којима се штити идентитет, историјско и духовно порекло и наслеђе српског народа.
Ставови СПЦ су у потпуности комплементарни са Планом Владе Србије за Косово и Метохију, као и са најновијим планом председника Србије Бориса Тадића о двоентитетској реорганизацији покрајине, као дела Србије, додаје се у саопштењу.