Поводом обележавања 22. маја, Међународног дана биолошке разноврсности, Управа за заштиту животне средине Министарства науке и заштите животне средине Владе Републике Србије представиће неколико текућих пројеката, међу којима су Развој информационог система за мониторинг биодиверзитета на територији Републике Србије, Црвена књига флоре Србије - Угрожене и рањиве врсте, Центри диверзитета, апликативни потенцијали и еколошки аспекти заштите фауне сисара Србије, Центри биљног диверзитета у Србији и
Хармонизација националне номенклатуре у класификацији станишта са стандардима међународне заједнице.
Са бројним специфичним екосистемима у оквиру којих су заступљене флора и фауна са великим бројем врста од међународног значаја, територија Србије припада једном од најзначајнијих центара биодиверзитета у Европи. Србија поседује изузетно богат генофонд дивљих и културних биљних и животињских врста и варијетета, који представљају незаменљиве генетичке ресурсе за развој привредних грана као што су пољопривреда, шумарство и биотехнологија.
С обзиром на то да је биодиверзитет у Србији и Европи угрожен због недовољне заштите и неадекватног коришћења, на последњој министарској конференцији о животној средини Европе донета је одлука о предузимању свих мера, како би се до 2010. године зауставило смањивање биолошке разноврсности у Европи, а напорима за остварење овог циља придружила се и Србија.
Овогодишњи Међународни дан биодиверзитета обележава се под слоганом "Биодиверзитет: храна, вода и здравље за све". Конвенцијом о заштити биолошке разноврсности, која је усвојена 22. маја 1992. године и чија је чланица и наша земља, истакнуто је да је заштита биодиверзитета брига целог човечанства и интегрални део одрживог развоја. Заштита и одрживо коришћење компоненти биодиверзитета од суштинске је важности за одрживи развој, искорењивање сиромаштва и постизање Миленијумских циљева развоја, јер се 40 одсто глобалне економије заснива на биолошким производима и процесима.