Ђорђевић је у изјави за агенцију Танјуг истакао да су сви корисници и запослени прегледани и да се осећају добро.
Он је, говорећи о томе ко је одговоран за то што је дошло до уласка вируса у три државна и три приватна дома за стара лица, нагласио да је држава шест недеља успевала да задржи корону изван капија овог центра у Нишу, а да је због грешке директора те установе нанета немерљива штета целом систему.
Према његовим речима, директор Геронтолошког центра у Нишу учинио је нешто што је потпуно у супротности са свим активностима које је држава предузела у борби против коронавируса и на тај начин произвео несагледиве последице по здравље људи.
Показали смо да смо и у оваквим тренуцима одлучни у томе да казнимо све оне који себи дају за право да доносе овакве одлуке, да крију одређене информације које могу људима да угрозе живот, истакао је министар и додао да су одмах предузете све мере како би се предупредила штета која евентуално може да настане.
Ђорђевић је пренео да је након треће препоруке Министарства, 46 домова за стара лица у Србији почело, или ће у наредним данима кренути, са двонедељном организацијом рада запослених, који 14 дана неће смети да излазе из тих установа.
Он је прецизирао да у Србији има укупно 74 државне и 229 приватних установа/домова за смештај старијих лица са приближно 21.000 корисника.
Према најновијим информацијама, како је рекао, у три државна и три приватна геронтолошка центра забележено је присуство коронавируса, и то у државним установама Смедерево, Ниш и Трбуње и приватним установама "Доживети стоту", "Стара пруга" и "Нана".
Међу зараженима постоје и они запослени који су на време изоловани и не раде, а радили су у неким установама као што је "Сунчев брег", на услузи "Помоћ у кући" коју обезбеђује Геронтолошки центар Београд и Дом за смештај одраслих и старих „Ескулап“, објаснио је министар.
Према његовим речима, у Центру за заштиту одојчади, деце и омладине у Звечанској присуство вируса је утврђено код домара, али запослени и пацијенти нису имали контакт за инфицираном особом.
Министар је подсетио на то да је једна од првих мера Владе на почетку ванредног стања била да се дозволи запошљавање 20 одсто више радника у медицинском сектору, а онда је додатно обезбеђено 289 неговатељица којима је дата могућност да се запосле у домовима и установама широм земље како би корисници били збринути.
Ђорђевић је објаснио да су процедуре јасне и да, ако се утврди да у неком старачком дому има било каква сумња да је неко инфициран, одмах се корисници и запослени шаљу на болничко лечење.
Уколико је неко позитиван на вирус, а нема никаквих симптома, у том случају упућује се у неку од привремених болница, објаснио је министар.
Он је, говорећи о процедурама за смештај деце чија су евентуално оба родитеља инфицирана, истакао да је то раније дефинисано, да су упутства дата центрима за социјални рад, при чему су забележена два таква случаја.
У неким случајевима се врло брзо одређује привремени старатељ који ће у тренутку када се деси тако нешто, бринути о деци док се не донесе одлука о томе ко ће бити старатељ од најуже породице или пријатеља који ће преузети децу, рекао је министар.
Према његовим речима, у случају да нема ко да преузме децу, а то до сада није забележено, онда се одређује хранитељска породица у коју се дете упућује.
Када је реч о захтевима да се родитељима чија деца болују од аутизма омогући кретање, Ђорђевић је нагласио да су инструкције послате свим јединицама локалне самоуправе и да оне морају да их поштују.
Он је указао на то да грађани чија деца болују од аутизма шаљу допис са медицинским решењем граду или општини у којој живе, који затим прослеђују документацију Министарству за рад, а оно шаље Министарству унутрашњих послова.
Након што МУП одобри дозволе за кретање, преко Министарства опет шаље документа јединицама локалне самоуправе, навео је Ђорђевић и додао да је више пута апеловано на градове и општине да им приоритет буде решавање проблема најосетљивијих група на локалу.