Динкић је на данашњој конференцији за новинаре најавио да ће лекари субспецијалисти већ од 20. јуна добити повећање од 21 одсто, специјалисти у хитној помоћи и операционим салама од 20 одсто, лекарима би биле повећане плате за 19 одсто, док би медицинским сестрама плате биле повећане за 13 одсто, преноси агенција Танјуг.
Према његовим речима, у децембру би уследило ново, додатно повећање плата и то за лекаре од 17,1 одсто и за медицинске сестре од 18,4 процента. Динкић је нагласио да ће целокупно повећање плата бити финансирано из Фонда здравственог осигурања и да је за реализацију предлога Владе Србије потребно од јуна до краја године обезбедити додатних 2,3 милијарде динара у том фонду.
Он је објаснио да се са синдикатима разговарало о томе како повећати распоне плата у здравству, како би они између неквалификованог рада, медицинских сестара и лекара износили "један према два, према четири" и да је Влада предложила да ова пропорција буде достигнута у децембру.
Динкић је рекао да је предлог Владе Србије, који ће синдикати размотрити, да се већ у јуну коригују коефицијенти, тако да се дође до распона "један према 1,73" за медицинске сестре, односно "један према 3,5" за лекаре. Он је напоменуо да је препоручио смањење нерационалних трошкова у здравству услед боловања и градацију између оних који више и оних који мање раде.
Министар финансија је, подсећајући на то да је у октобру прошле године претходна Влада Србије потписала протокол са синдикатима, према коме се плате, односно цена рада у здравству, повећава два процента у марту, два и по одсто у јуну и у септембру такође два и по процента, рекао да ће тај протокол ова Влада у потпуности поштовати и да ће у септембру бити настављени преговори о протоколу за 2005. годину.
Министар здравља Томица Милосављевић прецизирао је да би, према предложеном повећању, о којем би синдикати требало да одлуче у наредних недељу дана, плата субспецијалисте, која сада износи 23.290 динара, у јуну износила 28.180 динара. Плата лекара, која сада износи 18.200, у јуну би достигла износ од 21.600, а плата медицинске сестре, која сада износи 12.300, износила би 13.900. Милосављевић је додао да у ту плату не би био урачунат минули рад и остали додаци.
Председник Синдиката лекара и фармацеута Србије Јадранка Боснић-Врањеш подсетила је на то да је тај синдикат 2. октобра ступио у штрајк због незадовољства ниским распоном коефицијената и оценила да је овај предлог Владе Србије први корак у исправљању те неправде из 2001. године.
Председник Синдиката запослених у здравству и социјалној заштити Бранислава Планчак рекла је да је понуда министарстава добра и "оберучке прихваћена", али да мора да се "огради", јер заступа запослене свих струка, од спремачице до субспецијалисте. Према њеним речима, постоји мала категорија од неквалификованог радника до људи са средњом економском школом, која није обухваћена повећањем, а и њима је потребно повећати плате. Она је најавила да ће синдикат у току дана о томе донети одлуку на седници Републичког одбора.
Генерални секретар Гранског синдиката здравства и социјалне заштите "Независност" Горан Дејановић поздравио је предлог Владе, али је истовремено подсетио на то да и овај синдикат окупља све запослене у здравству, због чега овај предлог генерално не може прихватити. Он је најавио да ће бити уложен напор и упућен предлог Влади већ кроз недељу дана, како би се побољшала примања и других категорија запослених, јер је после прошлогодишњих преговора коефицијент остао исти, због чега плате већ две године износе око 7.600 динара.
Генерални секретар Новог синдиката здравства Живорад Мркић оценио је да је понуда министара добра полазна основа, коју не треба одбити, али да тај синдикат ради и на побољшању тог предлога, како би сви били задовољнији. Председник Синдиката медицинских сестара и техничара Србије Драгица Дашић рекла је да тај синдикат тражи распон плата "један према два" и изразила задовољство тиме што ће до краја године бити реализован основни захтев тог синдиката.