Дејан Костић и Слободан Лаловић
Лаловић је на конференцији за новинаре прецизирао да је од тог броја осам радних спорова у делатности од општег интереса, а то су Институт за трансфузију крви - Београд, ЈП Водовод - Суботица, Дом здравља - Ниш, ЈКП Нови Пазар, ЈКП Обреновац, ЈАТ техника - Београд, ЕПС - Београд и ЈП Рударски басен Колубара - Вреоци.
Он је оценио да се идеја о оснивању Агенције показала као оправдана и да је пракса демантовала скептике који су мислили да Србија није зрела да решава радне спорове на овај начин.
Говорећи о разлозима за оснивање Агенције, министар је навео да радни спорови пред редовним судовима трају годинама и обесмишљавају поступак заштите, као и да је интерес радника и послодавца да, уколико имају неки спор, што пре дођу до сазнања о томе ко је у праву.
Лаловић је посебно указао на важност улоге Агенције у решавању колективних радних спорова који су често праћени штрајковима јер се странама на овај начин пружа шанса да мирно реше спор.
Према његовој оцени, свест да је боље и јефтиније пробати са мирним решавањем колективних спорова све је присутнија у Србији.
Да би неки спор дошао пред Агенцију, како је објаснио, потребна је сагласност обе стране, при чему постоји обавеза да се покуша да се на исти начин решавају колективни спорови у делатности од општег интереса.
Директор Агенције Дејан Костић рекао је да је мирно решавање спорова неупоредиво јефтиније од судског и да је за учеснике практично бесплатно јер трошкове сноси држава.
Према његовим речима, оно је и брже јер се индивидуални спорови решавају у просеку за недељу дана, а колективни у оквиру законом предвиђених месец дана.
Костић је оценио да би требало проширити надлежност Агенције када је у питању решавање индивидуалних спорова јер се сада покривају случајеви отказа и исплате минималне зараде.