Зоран Стојковић и Ерхард Бусек
Стојковић је истакао да постоји апсолутна подршка Пакта за стабилност око доношења кључних закона који су везани за трговинске судове, закона о извршном поступку и закона из области кривичне материје, у које ће бити уграђене све одредбе кривичних дела из конвенција које је наша земља прихватила - о корупцији и прању новца, о трговини децом и људима, као и одредбе из Напуљске конвенције.
Министар је навео да је израда ових закона у завршној фази, после чега ће бити послати Савету Европе и Организацији за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) на давање мишљења и примедби. Он је изразио очекивање да би до краја године та материја, као и област кривичног, привредног и парничног законодавства могли да буду комплетирани.
Специјални координатор Пакта за стабилност југоисточне Европе Ерхард Бусек обећао је данас помоћ у доношењу закона о заштити личних података и о заштити сведока. Он је изразио спремност за наставак сарадње и пружање помоћи Србији и Црној Гори у доношењу кључних закона на нивоу државне заједнице, као и на стварању повољне климе за директна страна улагања, како би инвеститори знали да могу безбедно да послују у нашој земљи.
Бусек је, оцењујући данашњи сусрет као веома успешан, навео да је са министром Стојковићем разговарао о свим питањима која су важна не само за Србију и државну заједницу, већ и за њене суседе и међународну заједницу.
Стојковић је упознао Бусека са јучерашњим
сусретима у Подгорици са представницима Владе Црне Горе и подсетио на то да је том приликом постигнута апсолутна сагласност по питању војних судова, као и договор око техничких детаља везаних за функционисање суда државне заједнице, оснивања потребних тела и учешћу обе чланице у телима која су везана за међународне организације.
Министар правде додао је да је током јучерашњих разговора постигнута сагласност и око тога шта је потребно урадити да би се основала наша канцеларија државног агента пред судом у Стразбуру, с обзиром на то да је пристигло већ пет стотина тужби и да би наша земља могла да сноси велике последице уколико не буде имала свог представника. Он је додао да је из тог разлога потребно да се на нивоу државне заједнице донесу закони о војсци и о државном агенту, а за шта ће међународна заједница пружити своју помоћ.
“За нас је најбитније то што је у овом разговору изражена жеља да нам се помогне и што није било критика, већ, напротив, постигли смо сагласност да се о томе шта се код нас ради упозна и међународна заједница”, рекао је Стојковић.
Министар правде додао је да је са Бусеком разговарао и о састанку о регионалној сарадњи који је одржан у Будимпешти и изразио жељу да наша земља остане носилац тог пројекта сарадње, с обзиром на то да је она била и иницијатор тог скупа. Бусек је изразио задовољство поводом ове регионалне иницијативе, јер је, како је рекао, познато да криминал и злочин не познају границе. Он је истакао да је добро то што земље региона сарађују, и то не само око спречавања трговине људима и прања новца, већ и на нивоу тужилаштва.