Чотрић је на конференцији за новинаре рекао да би овај центар требало да буде формиран у наредна два месеца, након добијања сагласности Министарства иностраних послова Србије и Црне Горе, уз подсећање на то да културно-информативни центар наше земље постоји само у Паризу, док у европским центрима попут Лондона, Беча и Берлина, у којима живи велики број српских исељеника, не постоје чак ни културни аташеи при нашим амбасадама.
Он је приликом представљања резултата посете делегације Министарства за дијаспору српским исељеницима у западној Европи оценио да су питања регулисања држављанства, служења војног рока младића који су рођени или дуго живе у иностранству, као и организовања допунске наставе на српском језику највећи проблеми са којима се суочавају наши сународници у расејању.
Према његовим речима, српски исељеници су током разговора затражили да држава по хитном поступку укине закон о државним непријатељима, као и да врати поверење у институције, посебно у судство, а указано је и на многобројне проблеме са којима се наши људи суочавају приликом доласка у земљу, као што су наплата путарине на основу страних регистарских таблица и отежано достављање хуманитарне помоћи.
Чотрић је нагласио да ће се Министарство ангажовати на решавању свих проблема који отежавају сарадњу наших људи у матици и исељеништву и додао да је у припреми закон о дијаспори, као и да Министарство намерава да спроведе попис на основу којег би се утврдио тачан број српских исељеника који живе у иностранству.
Он је навео да је предлог измене и допуна Закона о држављанству већ у процедури, као и да је покренута иницијатива за решавање проблема обавезе служења војног рока, која ће за неколико дана бити достављена Министарству одбране државне заједнице на разматрање.
Делегација Министарства за дијаспору обишла је од 22. маја до 3. јуна Данску, Шведску, Норвешку, Велику Британију, Француску, Холандију, Белгију, Италију, Немачку, Швајцарску и Аустрију, с циљем да се упозна и помогне у решавању проблема српских исељеника у овим земљама.