Млађан Динкић
Министар финансија у Влади Републике Србије Млађан Динкић, који је присуствовао овом догађају, рекао је да ће капитал Гаранцијског фонда у овој години бити обезбеђен из републичког буџета у износу од милијарду и по динара, при чему се износ кредита банака множи са коефицијантом 2,5, тако да ће кредитни потенцијал банака износити око 100 милиона евра, преноси агенција Танјуг.
За кредитирање пољопривредних произвођача Гаранцијски фонд ће издавати гаранције у висини од 80 одсто од вредности позајмице, 30 одсто треба да обезбеди зајмотражилац, док ће остатак ризика од шест одсто сносити пословна банка, објаснио је Динкић. Посебна пажња биће посвећена предузећима, предузетницима и пољопривредницима у неразвијеним подручјима у Србији, тако што ће бити примењен исти механизам од 80 одсто обезбеђења кредита, који треба да да Гаранцијски фонд.
Динкић је додао да ће за остала правна и физичка лица, односно предузећа и приватне предузетнике и пољопривреднике, бити примењивано обезбеђење Гаранцијског фонда до 50 одсто од износа кредита.
Министар је истакао да је циљ државе да помогне набавку савремене опреме у производњи и запошљавање нове радне снаге, како би се обезбедила већа производња за извоз и смањио спољнотрговински дефицит.
"Држава је учинила своје и мислим да банке треба да учине своје", рекао је Динкић и скренуо пажњу да ће гаранције државе за издавање кредита банака трајати у наредне три до четири године, а онда ће се постепено смањивати, како буде расла економска моћ привреде.
Динкић је најавио да ће директор Гаранцијског фонда Милисав Тијанић ускоро започети обилазак банака у унутрашњости Србије, како би радио на популаризацији концепта издавања државних гаранција за кредите.
Појединачне уговоре са Гаранцијским фондом потписали су директор овог фонда Милисав Тијанић и представници 30 од укупно 46 банака на домаћем тржишту.