Јовановић је, на обележавању Међународног дана девојчица у информационо-комуникационим технологијама (ИКТ) у Дому Народне скупштине, истакао да је Србија постала регионални лидер у иновацијама, науци и ИТ-у, са трендом експоненцијалног раста.
Он је нагласио су девојчице на овогодишњем такмичењу ,,Ухвати идеју” показале завидну дигиталну писменост и креативност, друштвену одговорност, предузетнички дух, али и свест о значају безбедности на интернету, чему ресорно министарство поклања посебну пажњу.
Министарство инфомисања и телекомуникација и Удружење пословних жена Србије обележили су данас Међународни дан девојчица у информационо-комуникационим технологијама (ИКТ) у Дому Народне скупштине Републике Србије, проглашењем школа победница у такмичењу „Ухвати идеју”.
На овогодишњем конкурсу „Ухвати идеју”, које Удружење пословних жена Србије реализује осму годину заредом, за избор најбољих видео-радова ученица седмих и осмих разреда основних школа стигао је велики број пријава.
Од радова пристиглих из 41 школе из целе Србије, у оштрој конкуренцији, победио је рад „Asistant Micro:bit” из Основне школе „Јован Јовановић Змај” из Сремске Митровице, другопласирани је тим девојчица из ОШ ,,Свети Сава” из Горњег Милановца са радом „Зелено, зеленије, ефикасно, ефикасније“.
Треће место освојиле су девојчице из ОШ „Мара Мандић” из Панчева са радом „НАУМ-ШОСО”.
Првопласирани радови освојили су вредне награде које су обезбедиле компаније А1 Србија, Генерали осигурање Србија и Клет.
Председница Удружења пословних жена Србије Сања Поповић Пантић рекла је да се такмичење организује са циљем да подстакне предузетничко размишљање код девојчица, као и да се њихово повећано коришћење нових технологија употреби да би се подстакле на укључивање у савремене токове, на приватном, а касније и на професионалном плану.
Радови су из године у годину све бројнији и бољи, оценила је она.
За реализацију Дана девојчица у ИКТ-у Удружење пословних жена Србије је добило институционалну подршку Владе Србије и премијерке Ане Брнабић, која је, као и претходних година почасна покровитељка манифестације.
Пројекат су подржали Министарство информисања и телекомуникација, Министарство просвете, Министарство привреде, Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Министарство туризма и омладине, Скупштина Србије, Повереник за заштиту равноправности, Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији (UN Women), European SME Week, Међународна унија за телекомуникације УН (ITU), CANSEE (Канадско-српско пословно удружење), као и вишегодишњи партнери из Немачке сарадње ГИЗ.
Међународни Дан девојчица у ИКТ сектору установљен је на нивоу УН и обележава се сваког четвртог четвртка у априлу.
Удружење пословних жена Србије, као зачетник у Србији, овај дан обележава тринаесту годину заредом.
У претходних дванаест година кроз пројекат је прошло више од 9.100 девојчица у Србији.
Пројекат има за циљ да девојчице оснажи приликом одабира будућих професија, да не подлежу стереотипима, те да бирају свој позив и у нетипично женским занимањима у секторима попут информационих технологија.