У саопштењу се подсећа на то да припадници националних мањина у нашој држави имају право да децу упишу у разреде у којима се настава изводи на њиховом матерњем језику, и додаје да их Министарство подстиче и охрабрује на то да ту могућност у целости и остваре.
Право на образовање на матерњем језику у Републици Србији гарантовано је Уставом (члан 79), Законом о заштити права и слобода националних мањина (чл. 13, 14 и 15), а детаљније разрађено читавим сетом просветних закона.
Оно почива на уверењу да је образовање на матерњем језику важан ресурс за очување и развој националног идентитета припадника сваке заједнице, што је вредност чијој je доследној примени Србија посвећена.
Ради остваривања овог права Србија је обезбедила целокупно образовање на матерњем језику – од предшколског до средњошколског образовања и то на српском језику и осам језика националних мањина: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику. Оно се остварује у местима у којима живи значајан проценат припадника ових заједница.
Осим тога, за ученике који не похађају наставу на матерњем језику омогућено је похађање 16 изборних предмета/програма Матерњи језик са елементима националне културе.
Ови изборни предмети/програми, осим на поменутих осам језика, на којима се изводи и целокупна настава, изводе се и на буњевачком, влашком, македонском, немачком, ромском, словеначком, украјинском и чешком језику.
Целокупну наставу на мањинским језицима у основним и средњим школама у Србији у текућој школској години похађа 45.683 ученика.