Министарство за бригу о породици и демографију Владе Републике Србије саопштило је данас да ће држава, свесна значаја подршке коју пружа оболелима од ретких болести и њиховим породицама, наставити да ради на јачању те помоћи.
Било да имате питање, коментар, сугестију или било какав проблем који је у оквиру надлежности Владе, пошаљите нам своју поруку и потрудићемо се да вам одговоримо у најкраћем року. Уколико ваш проблем излази из оквира наших овлашћења, проследићемо поруку надлежној институцији.
Министарство за бригу о породици и демографију Владе Републике Србије саопштило је данас да ће држава, свесна значаја подршке коју пружа оболелима од ретких болести и њиховим породицама, наставити да ради на јачању те помоћи.
Поред свеобухватне подршке када је реч о лечењу, иновативним терапијама и целокупној здравственој нези, од јануара ове године оболелима од ретких болести и њиховим породицама доступна је финансијска подршка у виду исплате једнократне помоћи у износу од 25.000 динара, као и ваучери за лекове и медицинска средства у износу од 35.000 динара и ваучери за рехабилитацију у износу од 50.000 динара.
На овај начин, оболели и њихове породице могу да добију најмање 110.000 динара. Овакав вид подршке оболелима од ретких болести и њиховим породицама омогућен је од краја јануара, када је почела исплата једнократне финансијске помоћи и додела ваучера.
Свесна значаја подршке коју пружа оболелима од ретких болести и њиховим породицама, држава ће и даље наставити да ради на јачању те помоћи, како би оболели и њихове породице имали још квалитетније услове за живот.
То је и основни циљ Групе за подршку породицама са децом која су оболела од ретких болести и осталима који су оболели од ретких болести, која је недавно формирана у оквиру Министарства за бригу о породици и демографију.
Анђели Мишић (14), девојчици из Шида која болује од булозне епидермолизе, решење о једнократној финансијској помоћи, као и решења о додели ваучера за набавку лекова и медицинских средства у апотекама и ваучер за рехабилитацију, биће уручени у понедељак, 15. априла.
Такође, преко Републичког фонда за здравствено осигурање њој се, почев од 2011. године, обезбеђују одговарајућа помагала, као што су еластични завоји, силиконски фластери, тубуларни завоји и игле за пен шприц у количини предвиђеној прописима.
Пре 2012. године, када је први пут успостављен буџет за ретке болести, ниједан пацијент није лечен од ретких болести о трошку државе, подсећа се у саопштењу.