Бојан Димитријевић
Димитријевић је навео да ако заиста желимо да туризам у Србији буде једна од стратешких грана привреде која је извозно оријентисана, морамо да обезбедимо јаче инструменте за подстицај, посебно инфраструктурних пројеката.
Министар је оценио да је у овој години то практично немогуће, али и изразио наду да би та идеја могла да добије "право грађанства" почетком наредне године, у сарадњи с Министарством финансија.
Према његовим речима, у овој години неће бити довољно средстава ни да буде започето постављање туристичке сигнализације, па ће и тај пројекат морати да сачека 2005. годину.
Он је навео да је у Министарству покренута и иницијатива да се за развој туризма издваја такозвани туристички динар, уз напомену да би ова идеја могла да заживи у другој половини ове године, јер је процењено да ће стратешки закони о туризму и јавним скијалиштима бити достављени парламенту на усвајање већ средином овог месеца.
Министар је подсетио на то да се чека усвајање и закона о играма на срећу, који би трајније дефинисао изворе средстава за подстицај извозних грана привреде, и навео да ће ове године за субвенције туристичкој привреди Србије и за промоције бити обезбеђено укупно 170 милиона динара.
Димитријевић је рекао да се туризму, и поред тога што остварује нешто више од два одсто друштвеног производа, кроз субвенције и за пропаганду враћа само десетхиљадити део.
Он је најавио да се ове године од туризма очекује девизни приход од око 250 милиона долара, а у наредне три до четири године и пола милијарде долара годишње и истакао да има реалних основа за тако оптимистичку прогнозу, јер је туристичка привреда Србије у прва четири месеца ове године већ укњижила 52,8 милиона долара, што је 58 одсто више него у истом периоду 2003. године.
Димитријевић је нагласио до ће до краја ове године бити донета и средњорочна стратегија развоја туризма с конкретним пројектима који се односе на Дунав, планинске центре, бање, транзит и ловни туризам.