Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да ће једна од главних тема током посете председника Француске Емануела Макрона Србији бити економска сарадња двеју земаља.
Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да ће једна од главних тема током посете председника Француске Емануела Макрона Србији бити економска сарадња двеју земаља.
Мали је, гостујући у Јутарњем дневнику Радио-телевизије Србије, навео да је за Србију велика част то што ће угостити Макрона по други пут у последњих пет година, додавши да код нас послује велики број француских компанија, које су међу најбољима у свету у својим областима.
Он је рекао да ће током посете Макрона, који данас стиже у Србију, бити потписан велики број уговора, наводећи податак да је спољнотрговинска размена Србије и Француске у последњих 12 година повећана троструко, са некадашњих 795 милиона евра на данашњих више од две милијарде евра.
Говоримо о земљи која је једна од најјачих економија у Европи и сваки овакав податак показује колико се наша економска политика мења, истакао је први потпредседник Владе, додавши да је све у Србији усмерено ка економском расту, наставку реформи, отварању нових радних места и повећању плата, пензија и инвестиција.
Први потпредседник Владе је истакао и да је одлука о новом износу минималне зараде за 2025. годину донета консензусом Владе, синдиката и послодаваца, додавши да ће она бити увећана за 13,7 одсто.
Ти преговори никада нису лаки, али ми смо показали да и у условима глобалне економске кризе, кроз прави дијалог, можемо да покажемо да смо јединствени, нагласио је он.
Мали је указао на то да ће доћи до повећања неопорезивог дела зараде са 25.000 на 28.423 динара, објаснивши да тиме терет повећања минималне зараде држава преузима на себе.
Он је навео и да је Влада Србије прихватила предлог председника Републике да пензије буду повећане до 11 одсто од 1. децембра уместо од јануара наредне године.
Изузетно смо стабилни, на рачуну имамо приближно 700 милијарди динара, а јавни дуг је испод 50 одсто, док је просек еврозоне 89 одсто, предочио је први потпредседник Владе.
Према његовим речима, Србија има најбрже растућу економију у Европи, која у првих шест месеци бележи раст од 4,5 одсто БДП-а, уз рекордну запосленост са 2,36 милиона људи.
Одговорном економском политиком успели смо да одржимо равнотежу да се повећава минимална зарада, али и да даље расте запосленост, закључио је први потпредседник Владе.