Ово удружење реализује пројекат ,,Превенција насиља над особама са сметњама у развоју”, који је подржао и Кабинет министарке.
Мацура је, током разговора са корисницима и запосленима, истакла да је важно не само обезбедити подршку, већ и створити могућности за активно учешће особа са сметњама у развоју у заједници.
Министарка је указала на то да у праведном друштву, друштву једнаких могућности, толеранције и емпатије, сваки појединац мора да добије шансу да буде равноправан члан заједнице.
У просторијама Удружења боравили су и ученици петог и шестог разреда основних школа и прве и друге године средње школе, који су кроз заједничке активности са корисницима услуга подршке истицали значај инклузије.
,,Инклузија на делу” има за циљ разумевање и прихватање различитости, што директно утиче на смањење предрасуда и дискриминације особа са сметњама у развоју, са једне стране, док са друге стране доводи до смањења броја инциденције вршњачког насиља.
Ово удружење, једно од најстаријих у Србији, већ више од четири деценије пружа подршку особама са сметњама у развоју, нудећи им дневни боравак, радионице, просторе за игру, физичку активност и организоване оброке.
Из године у годину, број корисника расте, што додатно оптерећује запослене – њих 32, који свакодневно улажу огроман труд да им пруже квалитетну бригу и подршку.
Мацура je, такође, посетила Културни центар Нови Пазар, где је присуствовала активностима које имају за циљ превенцију и сузбијање насиља.
Министарка је, говорећи на завршној трибини у оквиру пројекта „Стави тачку на насиље” који спроводи удружење РЕАКТ Нови Пазар, истакла да подаци из прошле године охрабрују да се настави са отвореним и инклузивним приступом превенцији и сузбијању насиља.
Она је нагласила да је у прошлој години забележено 42 одсто мање убијених особа у породичном насиљу у односу на период пре петнаест година, оценивши да је то резултат заједничког рада.
Са задовољством ћемо и у наредном периоду бити снажна подршка савезницима у борби против насиља, поручила је министарка.
Учесници трибине упознали су се са резултатима истраживања о заступљености насиља међу младима у Новом Пазару, при чему су, уз размену идеја и искустава, разговарали о креирању будућих корака у борби против насиља у партнерским односима међу младима.
Поред министарке Мацуре, на трибини су учествовали представници локалних власти, организација цивилног друштва, као и уметничке, спортске и академске заједнице.
На трибини „Уметност је алат за промишљањеˮ, коју је организовао Центар за развојну политику и сарадњу у Новом Пазару, ученици средњих школа и гимназија из тог града имали су прилику да кроз разговор и анализу уметничких дела сагледају друштвене проблеме из нове перспективе.
Посебно емотиван тренутак било је премијерно приказивање филма „Очи мајкинеˮ младог редитеља Адема Тутића. Реч је о снажној причи о породичном насиљу, која кроз уметнички израз осветљава изазове са којима се суочавају жртве и подстиче гледаоце на размишљање о друштвеним нормама и одговорности заједнице.
Мацура је изразила задовољство због тога што су управо млади у Новом Пазару веома заинтересовани за ове теме, додавши да поменути филм говори о једној, на жалост, реалној животној ситуацији, која нас све тера да промишљамо о томе како заједно можемо радити на стварању друштва без насиља.
Maцура је током посете Новом Пазару обишла и Средњу медицинску школу „Два хероја“, у којој је реализована интерактивна радионица „Заштитимо генерацијеˮ са ученицима, стручним сарадницима школе, глумцима и новинарима.
Едукатори су током радионица са младим људима поделили знање потребно за препознавање и реаговање на насиље, али и промовисали културу ненасиља и толеранције у школској заједници.
Министарка је изразила задовољство због тога што су ученице поменуте школе заинтересоване за овакве теме, додавши да је радионица била прилагођена њиховом узрасту и сензибилитету.
Она је додала да су непосредни разговори са младима драгoцени и остављају неизбрисив траг када је у питању подизање свести о препознавању насиља и мотивацији да се оно пријави.
Иако малобројни, радионици су присуствовали и дечаци, ученици школе, навела је Мацура и поручила да је потребно укључити све да бисмо створили друштво без насиља или макар тежили ка томе.
Овај пројекат реализује удружење за подршку, едукацију и помоћ „ЕН-НИСАˮ из Новог Пазара, уз подршку Владе, односно Кабинета министарке.