Сајмон Греј и Диана Драгутиновић
Драгутиновић је након потписивања поменутих споразума у Влади Србије изјавила да је период трајања кредита 20 година, период мировања осам година, а каматна стопа шестомесечни либор минус 0,05 одсто.
Она је изразила наду да ће Србија ускоро и са Европском банком за обнову и развој и Европском инвестиционом банком потписати сличне зајмове, и истакла да одобравање средстава за Коридор 10 и у кризним временима јесте доказ да је то добар пројекат.
Греј је нагласио да је сада на потезу Скупштина Србије која треба да ратификује зајам и омогући да радови почну пре зиме.
Он је истакао да овај пројекат уводи двостепени поступак техничке ревизије, што ће осигурати да се новац из кредита троши за оно за шта је намењен.
Греј је оценио да ће изградња Коридора 10 допринети безбеднијем, бржем и јефтинијем транспорту и да ће омогућити отварање нових радних места и помоћи грађевинским фирмама да додатно прошире делатност.
Потписивању су присуствовали и потпредседник Владе и министар за економију и регионални развој Млађан Динкић, министар за инфраструктуру Милутин Мркоњић, помоћник министра финансија Зоран Ћировић, директор Управе за трезор Иван Маричић и члан Управног одбора предузећа „Коридор 10“ Јасенко Лазовић .
Динкић је, говорећи о томе колико ће коштати изградња Коридора 10 кроз Србију и када ће бити завршена, поновио да ће бити обезбеђени страни кредити у укупном износу од 1,2 милијарде евра.
Према његовим речима, Европска инвестициона банка обезбедиће између 600 и 700 милиона евра, Европска банка за обнову и развој приближно 150 милиона евра, Светска банка 275 милиона евра, а Влада Грчке из "Хеленик плана" око 100 милиона евра, при чему је рок за изградњу Коридора 10 две и по године.
Министар за инфраструктуру Милутин Мркоњић најавио је да ће Србија моћи да користи средства из данас потписаног кредита од 1. септембра ове године.
Одбор извршних директора Светске банке одобрио је 9. јула кредит у износу од 388 милиона долара Србији за пројекат аутопута Коридор 10, што је до сада највећи зајам те међународне финансијске институције одобрен Србији, којим ће бити финансирана изградња три деонице на том паневропском коридору.
Пројектом, који ће финансирати Светска банка, предвиђена је изградња три деонице аутопута на Коридору 10, побољшање сигурности на путевима и боље управљање сектором транспорта.
Пројекат има четири компоненте – изградњу две секције аутопута М1 према Македонији у дужини од 31,6 километара између Грабовнице и Грделице (5,6 км), и између Владичиног Хана и Доњих Нередоваца (26,4 км), затим деонице аутопута М1 ка Бугарској од Ниша до Димитровграда, као и изградњу 8,67 км аутопута око Димитровграда.
Уговор о кредиту Светске банке подразумева и компоненту "сигурност на путевима", која ће подржати примену новог Закона о безбедности саобраћаја, развој националне стратегије о безбедности саобраћаја и израду стандарда за мерење безбедности саобраћаја.