Мигел Анхел Моратинос и Вук Јеремић
Аутор:
Танјуг
Јеремић је рекао да ће наша земља ове године поднети захтев за чланство у Европској унији, што би могло да омогући да Србија до краја 2009. године добије статус кандидата за чланство, и нагласио да је важно да реализација визног режима са ЕУ постане стварност за грађане Србије.
Пут ка Европи не би требало да почиње у реду који се протеже низ плочник испред неке амбасаде. Од грађана ове земље не би требало захтевати да узму неколико слободних дана да би добили визу да посете своје рођаке, истакао је министар.
Јеремић је рекао да је после једностраног проглашења независности Косова од виталног националног интереса наставак борбе за очување суверенитета и територијалног интегритета мирним путем, и подсетио на то да је Србија јасно ставила до знања где су њене црвене линије и да ће се Влада њих без изузетка држати.
Министар је истакао да је крајње време да се одблокира прелазни споразум Србије и ЕУ, будући да Србија у потпуности сарађује са Хашким трибуналом.
Министар спољних послова Шпаније Мигел Анхел Моратинос упутио је на скупу позив Влади Холандије да промени своју одлуку и омогући да отпочне примена Споразума о стабилизацији и придруживању Србије ЕУ.
Владе 26 земаља чланица ЕУ у потпуности су ангажоване на томе да почне примена тог споразума и користим прилику да позовем Холандију да ревидира своју одлуку и омогући да се убрза процес европских интеграција Србије, истакао је Моратинос и нагласио да Србија на том путу мора да спроведе неопходне реформе.
Не знамо колико ће то трајати, али се надам да ће после подношења захтева за добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ преговори са Унијом ићи брже, оценио је шеф шпанске дипломатије.
Моратинос је у том смислу подсетио и на искуство Шпаније, којој је било потребно девет година да се припреми за пуноправно чланство у ЕУ.
Он је оценио да је 2008. била тешка и суморна година за Србију, имајући у виду да је Косово једнострано прогласило независност, и додао да је она истовремено била успешна за српску дипломатију, похваливши Владу Србије за зрелост коју је показала у одбрани Косова.
Шпанија је веома блиска у одбрани вредности у које две земље верују када је у питању решавање статуса Косова, поновио је Моратинос, чија земља није признала независност Косова.
Он је указао на то да је важно да Србија настави да се на исти начин ангажује и даље, радећи на конструктиван начин када је у питању ангажовање мисије ЕУ на Косову.
Моратинос, који је пре 20 година био у дипломатској служби у Београду, завршио је своје обраћање на српском језику.
"Данас Србија има слободу, демократију и шансу да уђе у Европску унију и ужива у миру и благостању. То је моја Србија", поручио је Моратинос.
Амбасадорска конференција наставља се и сутра, када ће скупу присуствовати и председник Србије Борис Тадић, премијер Мирко Цветковић и први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић.