Аутор:
Фонет
Дачић је, обраћајући се учесницима 8. конференције о унутрашњој и корпоративној безбедности, навео да је један од приоритета полиције Србије и борба против трговине људима и сузбијање илегалних миграција.
Према његовим речима, при томе се полази од претпоставке да је интегрисано управљање границама најбољи начин њиховог ефикасног коришћења као привредног ресурса, а њихова заштита и обезбеђење најбољи гарант унутрашње безбедности грађана.
Он је подсетио на то да је 2007. године завршен процес демилитаризације државне границе Србије, и истакао да је реформисан систем обезбеђења граница и успостављена јединствена гранична служба и да се у Србији примењује европски концепт интегрисаног управљања границама.
Дачић је указао на то да је један од кључних сегмената интегрисаног управљања границама увођење нових, безбедних личних докумената, који гарантују поузданост података и обезбеђују брзу идентификацију.
Он је нагласио да се у Србији издаје један од најмодернијих и најбезбеднијих европских пасоша, и прецизирао да је до сада издато више од 300.000 пасоша и 450.000 електронских биометријских личних карата.
Министар унутрашњих послова навео је да ће нови документи, у којима су подаци грађана заштићени најсавременијим технолошким решењима а приватност личних података у складу са прописима Савета Европе и Европске уније, унапредити укупан ниво безбедности, олакшати контролу на граници и омогућити поуздану идентификацију.
Дачић је подсетио на то да су прошле године усвојени закони о контроли границе и о странцима који су усаглашени са европским стандардима, и додао да је успостављен и систем националног азила.
Према његовим речима, потписан је и Протокол између Србије, Бугарске и Румуније о унапређеној трилатералној сарадњи у борби против криминала, посебно прекограничног, као и билатерални споразуми о полицијској сарадњи са Грчком, Италијом и Хрватском.
Говорећи о борби против трговине људима, министар је оценио да је то озбиљан европски проблем, чије су жртве хиљаде људи, већином жена и деце.
Он је указао на то да се Србија налази на једном од најфреквентнијих путева за трговину људима, и нагласио да се у борбу против тог проблема, за чију је успешност неопходна међународна сарадња, улажу велики напори.
Дачић је изнео податак да је прошле године полиција Србије поднела 32 кривичне пријаве због трговине људима против 74 извршиоца, од којих је 71 држављанин Србије.
Он је прецизирао да је идентификовано 48 жртава трговине људима, од којих је највећи број држављана Србије а више од половине млађе од 18 година.
Први потпредседник Владе Србије истакао је да су до 2004. године најчешће жртве трговине људима биле стране држављанке, и указао на то да је Србија углавном земља транзита и крајњег одредишта.
Према његовим речима, од 2004. године Србија све више постаје земља порекла и унутрашње трговине људима, посебно женама и децом, а за заштиту најрањивијих чланова друштва од опасности да постану жртве трговине људима потребно је успостављање јаче сарадње полиција региона.
Дачић је оценио да државе не могу самостално одговорити на изазове илегалних миграција и безбедности граница, због чега је потребна сарадња земаља региона, али и држава порекла, транзита и крајњих дестинација илегалних миграната.
Он је објаснио да је неопходно усагласити правце деловања у складу са подељеном одговорношћу свих актера – од полиције, преко правосуђа, до институција социјалне и здравствене заштите.
Министар унутрашњих послова поновио је да је основна спољнополитичка оријентација Србије чланство у ЕУ, а да је примарни задатак Владе Србије одбрана националног интереса и територијалног суверенитета.