Диана Драгутиновић
Драгутиновић је на конференцији за новинаре, одржаној тим поводом у Влади Србије, саопштила да ће због постигнутог споразума држава морати да надокнади мањак у приходима у износу од приближно 100 милијарди динара.
Она је указала на то да ће нови аранжман из предострожности заменити важећи кредитни аранжман који је одобрен у јануару ове године и који је предвиђао повлачење 402,5 милиона евра.
Драгутиновић је напоменула да ће ребалансом буџета економска политика Владе Србије бити прилагођена економској кризи, и објаснила да ће ребаланс бити заснован на промени пореске политике и смањењу буџетских исплата.
Евидентно је да су у првом кварталу ове године порески приходи, због успоравања привреде и због економске кризе, смањени не само сезонски, рекла је она и најавила пореско прилагођавање током целе 2009. године.
Према њеним речима, планиране су буџетске уштеде веће од 60 милијарди динара и повећање прихода од 40 милијарди динара на основу повећања пореза.
Драгутиновић је прецизирала да ће са шест одсто бити опорезовани месечни приходи већи од 12.000 динара, у шта су урачунати плате, пензије, уговори о делу, хонорари, исплате од дивиденди и други приходи.
Она је указала на то да ће ребалансом буџета бити замрзнуте плате и пензије у овој години на нивоу из децембра 2008. године, док је раније било предвиђено да плате буџетских корисника могу расти највише до нивоа инфлације.
Радован Јелашић
Гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић изјавио је да је аранжманом са ММФ-ом предвиђен суштински заокрет у смањењу јавне потрошње и највеће прилагођавање буџета од почетка транзиције.
Он је истакао да Србија без мера које су предвиђене тим аранжманом не би могла сама да покрије буџетски дефицит и финансира исплату плата и пензија и да би морала комерцијално да се задужује.
Јелашић је указао на то да би први део кредита у износу од три милијарде евра требало да буде повучен средином маја, и додао да су за ову годину предвиђена средства у износу од 2,2 милијарде евра, док је остатак планиран за 2010. годину.
Гувернер НБС је истакао да је аранжманом предвиђено да инфлација буде десет плус-минус два одсто, уместо досадашњег плана од осам плус-минус два одсто, а раст цена под контролом државе не би смео да пређе петнаест одсто.
Он је напоменуо да ће камате на кредит ММФ-а бити 1,47 одсто годишње на средства до 200 одсто квоте Србије, затим 2,47 одсто на средства од 200 до 300 одсто квоте и 3,47 одсто изнад 300 одсто квоте.
Гувернер је изразио очекивање да ће те камате бити смањене у корист Србије и да најскупљи део кредита изнад 300 одсто неће морати да буде повучен.
Алберт Јагер
Шеф мисије Међународног монетарног фонда Алберт Јагер истакао је да ће Србија у 2009. години скоро сигурно забележити пад бруто друштвеног производа, и изразио очекивање да ће БДП у 2010. години бити на нули.
Према његовим речима, буџетски приходи због тога нису на планираном нивоу, па се у буџету ствара јаз, а због пресушивања иностраних извора капитала отвара се и велики јаз у спољном финансирању.
Јагер је објаснио да је Србији зато неопходан велики пакет мера фискалног прилагођавања како би се буџетски дефицит ограничио на три одсто БДП-а, што је максималан ниво који се може финансирати из неинфлаторних извора.
Он је додао да су стране банке замољене да пруже гаранције да ће задржати постојећи ниво кредитне изложености у Србији и да ће истовремено задржати добар ниво капитализације својих филијала у Србији.
Шеф мисије ММФ-а навео је да ће Влада Србије, поред значајне подршке ММФ-а, тражити и додатну подршку од других међународних финансијских институција и донатора, и подсетио на то да ће ревидирани и увећани аранжман морати да одобре Управни и Извршни одбор ММФ-а.