Динкић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе Србије на којој је усвојен додатни пакет подстицајних и економских мера, рекао да ће тиме укупни износ пакета повољних кредита намењених привреди бити повећан на 180 милијарди динара.
Он је најавио да ће нове мере Владе почети да се примењују од 18. маја, и додао да оне предвиђају приближно двоструко ниже каматне стопе за кредите за ликвидност са девизном клаузулом, које ће износити три одсто на годишњем нивоу.
Према његовим речима, планира се и увођење динарских кредита за ликвидност са каматном стопом до 10,5 одсто на годишњем нивоу, што је за 3,5 одсто мање од референтне каматне стопе Народне банке Србије.
Потпредседник Владе указао је на то да су предвиђени и двоструко већи кредити за извознике, као и повољни потрошачки кредити за куповину грађевинског материјала.
Он је саопштио да је у априлу ове године заустављен пад индустријске производње и извоза из Србије и најавио нове наруџбине за привреду Србије из земље и иностранства, због чега ће бити покренута једна висока пећ у Железари у Смедереву.
Динкић је оценио да је ово почетак краја економске кризе у Србији, и навео да је највећи пад извоза забележен у фебруару – 25 одсто, док је у марту износио 18 одсто у односу на исти период прошле године.
Он је навео да сви показатељи наговештавају почетак краја кризе, и указао на то да ће трајање периода изласка из кризе у Србији зависити, пре свега, од спољних фактора, односно оних који су кризу изазвали.
Према његовим речима, поред нових подстицајних мера привреди, акценат економске политике Владе Србије биће на инфраструктурним пројектима и подстицајима у грађевинарству.
Он је најавио да ће сутра бити одржана седница Националног савета за инфраструктуру на којој ће бити донет нови план за инфраструктурне пројекте.
Динкић је саопштио да је Влада данас донела и радни закључак према коме ће Трезор Србије од сада редовно измиривати обавезе према директним буџетским корисницима, што је мера која је усмерена на смањење неликвидности привреде и међусобних дуговања предузећа.
Потпредседник Владе Србије најавио је измене Закона о стечајном поступку, у складу са којима ће сва предузећа чији је рачун у блокади дуже од две године ићи у ликвидацију.
Он је прецизирао да у Србији тренутно има 60.000 правних лица у блокади, од којих су приближно 40.000 приватна удружења и предузетници, а 20.000 предузећа, и указао на то да је 16.000 предузећа у блокади дуже од две године.
Министар рада и социјалне политике Расим Љајић упутио је апел радницима у Србији да се уздрже од радикалних видова протеста, посебно оних који би могли да угрозе нечији
живот.
Он је указао на то да је Влада Србије спремна да заштити права радника, али да је неопходно да све остане у оквиру закона јер би сваки преседан увео земљу у економску и социјалну кризу.
Љајић је навео да је једна од главних тема данашње седнице Социјално-економског савета била штрајк глађу радника у фабрици "Партизан" из Крагујевца и додао да ће Влада у том случају одиграти медијаторску улогу, односно да ће покушати да приближи ставове послодавца и радника.
Он је најавио да ће данас по подне представници Владе разговарати са власником фабрике "Партизан", а да ће се сутра састати и са представницима радника.
Министар је потврдио да послодавац запосленима у "Партизану" не оспорава да постоје дугови према радницима, али да још није пронађено решење за њихово враћање.
Такође, Љајић је рекао да је на седници Савета изражена спремност представника Владе, Уније послодаваца и синдиката да се укључе у решавање сличних проблема широм Србије, колико је то у њиховој могућности.
Према његовим речима, Социјално-економски савет данас је размотрио и најновије стимулативне економске мере Владе Србије, али се није изјаснио о њима, будући да су неки од социјалних партнера тражили додатно време да их анализирају.