Аутор:
Фонет
Тадић је приликом обиласка објекта Жандармерије "Уши" у Копненој зони безбедности навео да поменути терористички акт није само напад на Жандармерију већ и напад на државу Србију, и истакао да ће одговорни за јучерашњи напад у коме су рањена два припадника Жандармерије бити процесуирани као терористи.
Према његовим речима, екстремисти и терористи вероватно очекују да Србија подлегне провокацијама и примени прекомерну силу због чега је у прошлости испаштала.
Србија ће на овај терористички напад и евентуалне сличне нападе у будућности одговарати са стрпљењем, али и одлучношћу, поручио је председник Републике.
Председник је, упозоривши на то да се такви терористички акти могу десити и у будућности, указао на то да ће држава Србија заштитити животе припадника полиције и војске, као и свих њених грађана и њихове имовине.
Ми ћемо реаговати примерено и одлучно, али нећемо насести на провокације терориста, јер они то и очекују, истакао је Тадић.
Он је навео да су такви акти веома опасни и за регионалну стабилност, и најавио да ће он или представник Србије у УН на наредној седници Савета безбедности УН говорити о јучерашњем терористичком нападу и о томе какве то последице може имати на регион.
Тадић је указао на то да ће део одговорности за ситуацију на југу Србије морати да понесу и председници општина Прешево, Бујановац и Медвеђа, али и међународна заједница која је одговорна за безбедносну ситуацију на Косову и Метохији.
Аутор:
Фонет
Само заједничким снагама можемо решити овај инцидент, закључио је председник Србије.
Министар одбране Драган Шутановац разговарао је данас током посете Бујановцу са командантом Јужног крила НАТО Марком Фицџералдом о терористичком нападу на припаднике Жандармерије у Копненој зони безбедности код Лучана, и том приликом затражио да КФОР помогне у расветљавању тог напада.
Фицџералд је у разговору потврдио да ће НАТО и КФОР учинити све како би помогли да одговорни за напад на припаднике Жандармерије буду пронађени јер је то, како је оценио, у обостраном интересу.
У посети Копненој зони безбедности са председником Републике су поред министра Шутановца и први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић, начелник генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Милоје Милетић, шеф БИА Саша Вукадиновић и директор полиције Миодраг Вељовић.
Делегација је посетила пункт "Уши" на административној линији са Косметом, који се налази на 800 метара надморске висине, 20 километара југоисточно од Врања, а након тога и војну базу "Кадрова чука".
Посета Копненој зони безбедности завршена је обиласком базе Војске Србије "Цепотина" код Бујановца, која ће и званично постати оперативна за две недеље, када ВС преузме прве објекте.
Шутановац је новинарима том приликом рекао да је изградња базе, која се налази на брду Цепотина изнад Бујановца, почела 2003. године, и изразио очекивање да ће то бити најмодернија база у региону у којој ће моћи да буде смештено приближно 1.000 војника.
Он је прецизирао да се ова база тренутно простире на 35 хектара, а да се планира њено проширење на додатних 65 хектара, како би могла да постане центар за обуку припадника за учешће у међународним мировним мисијама.
Према његовим речима, у бази је до сада изграђено 34 објекта и велики фудбалски терен, а преостало је да се обаве још само завршни радови на стамбеним објектима и хортикултурни радови.
Министар је навео да укупни трошкови изградње базе износе 1,6 милијарди динара, од којих је до сада утрошено 900 милиона динара, и додао да ће, иако је првобитно било планирано да "Цепотина" буде војно-полицијска база у њој бити смештена само војска, јер је полиција одустала од пројекта.
Шутановац је објаснио да су у бази и поред тога остављене инфраструктурне могућности за изградњу објеката у којима би били смештени и припадници полиције, уколико МУП у међувремену промени одлуку.