Тадић је на почетку седме седнице Савета за европске интеграције, којој је председавао председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић, навео да пред Владом стоји задатак да у наредне три године од Србије начини земљу без које Европска уније не може.
Председник Србије је нагласио да у процесу приближавања Унији не треба лицитирати са роковима, већ треба радити на уређивању друштва и државе у складу са савременим европским стандардима.
ЕУ је навикла да за нас буде заинтересована због проблема са којима смо се суочавали. Време је да је учинимо заинтересованом због добрих резултата у реформама нашег друштва, усклађивања са европским законима и усвајања европских стандарда, али и резултата сарадње са суседима и читавом међународном заједницом, поручио је председник Србије.
Према његовим речима, Србија ће постати држава без које ЕУ не може, само уколико и даље буде била фактор мира и стабилности, кључни фактор у борби против регионалног организованог криминала и ако буде енергетско и саобраћајно чвориште и привредна жила куцавица западног Балкана.
Председник Србије је оценио да ће само пуном интеграцијом западног Балкана, са Србијом у центру, Европска унија постати простор истинске безбедности, стабилности и просперитета за своје чланице.
Иако се у ЕУ води дебата око брзине интеграције земаља западног Балкана, између осталог због глобалне економске кризе, ми чинимо све да наставимо пут Србије ка пуноправном чланству у Унију, истакао је Тадић.
Он је поновио и да Србија чини све да пронађе преостала два хашка оптуженика Ратка Младића и Горана Хаџића и тако заврши сарадњу са Трибуналом за ратне злочине.
Тадић је указао на значај координираног тимског рада у процесу евроинтеграција, као неприкосновеном заједничком циљу, и оценио да је најбољи пример успешности таквог ангажовања напредак остварен у дијалогу о визној либерализацији.
Кад је реч о напретку наше земље у области законодавства, он је рекао да је државна администрација до сада показала задовољавајући ниво ефикасности на том пољу, и поручио да ће усвајање закона, усклађених са европским правним наслеђем, створити основу за бољи и стабилнији живот грађана Србије.
Као нарочито значајне, председник Србије је издвојио Закон о националним саветима, чијим ће скорим усвајањем, а потом и применом, бити неоспориво доказана решеност Србије да стане у заштиту националних мањина, али и Закон о уређењу простора и изградње, којим ће бити подстакнуте стране инвестиције.
Савет за европске интеграције је највише тело задужено за давање стратешких смерница и стварање националног консензуса по питању приступања Србије ЕУ.
Чланови Савета су представници извршне и законодавне власти, мањина, као и појединци из националних институција, невладиних организација и синдиката.