У саопштењу се наводи да су припадници МУП-а Србије у периоду од јануара до јула ове године били укључени у међународну операцију која се односила на сузбијање кријумчарења турских и албанских држављана правцем Турска, Македонија, Србија, Црна Гора, Хрватска, БиХ, и даље ка земљама Европске уније, а уз подршку и координацију СЕКИ центра у Букурешту.
На територији Србије ухапшено је 12 особа којима је одређено задржавање до 48 сати, а то су
Џелал Сулејмани(1970) из Прешева,
Арсим Авдуловић (1985),
Неџат Ибрахими,
Радиша Нешић (1980),
Радиша Нешић звани Поле (1985),
Дејан Дукић звани Рацин (1975),
Братислав Берић (1975),
Владан Дукић,
Слободан Борић (1970),
Слободан Копрић (1981),
Ненад Панић (1980) и
Милан Пандуревић (1987).
Међународна криминална група идентификована је након интензивног полицијског рада и размене података путем канала међународне полицијске сарадње, СЕКИ центра и Интерпола, кроз сарадњу са Специјалним тужилаштвом у Београду и тужилаштвом БиХ.
Кроз наведене активности идентификована је до сада једна од најорганизованијих криминалних група на подручју региона балканских земаља (Србије, БиХ, Хрватске, Словеније) која је функционисала на високо организован и изузетно опрезан начин, а организатор је био Сулејмани.
Према подацима којима се располаже, међународна криминална група успоставила је кријумчарски канал дуж руте: Албанија(Кукес) - Призрен - Гњилане - Кончуљ, Бујановац - Врање - Београд (Бубањ Поток) - Богатић (Шабац)- Бадовинци (Шабац) - Градачац (БиХ) - Жупања (Хрватска) - Марибор, Птуј (Словенија) - Трст (Италија).
Прикупљени подаци указују на то да је илегалне мигранте са територије Албаније на територију Србије упућивало више лица који су непосредно са Сулејманијем организовала кријумчарски ланац потезом Кукес – Призрен – Гњилане, када су албански држављани слати у групама од четири или осам лица која су већином била малолетна.
На територији Србије, албанске држављане су прихватале особе са подручја општине Бујановац, међу којима је и Фатмир Арифи (1984), који је у бекству.
По прихвату илегалних миграната, Арифи их је одвозио преко административне линије, до места Кончуљ у општини Бујановац, одакле их је истог дана или дан касније заједно са Авдуловићем или Фаруком Салихијем (1977) возио до скровитог места у Београду, које се налазило непосредно након проласка наплатне рампе ''Бубањ поток''.
На том месту Арифи их је остављао у раним јутарњим часовима, понекад и више од 24 часа, све до момента њиховог прихвата од стране других лица.
У наведеним активностима логистичку подршку делу криминалне групе која се налазила на територији Србије на Космету, Прешеву и Бујановцу, пружао је и Неџат Ибрахими (1972) из Бујановца, који је организовао трансфер новца међу припадницима криминалне групе, као и начин и врсту међусобне комуникације.
За организацију прихвата илегалних миграната у Београду, Сулејмани је ангажовао Радишу Нешића (1980) из Богатића, који је познати извршиоц сличних кривичних дела, и који је ангажовао и давао логистику особама које су имале прецизне улоге и радње.
Тако су као возачи и лица која сакривају илегалне мигранте били ангажовани и Берић, Дукић и Борић из Богатића и Копрић, Панић и Пандуревић из Шапца.
Након постигнутог договора са криминалном групом на територији БиХ, коју је предводио држављанин те земље Миралем Мустафагић, Сулејмани је, преко Радише Нешића, организовао пребацивање илегалних миграната чамцем преко Дрине, уз помоћ Радише Нешића званог Поле.
Након тога су чланови међународне криминалне групе са подручја БиХ илегалне мигранте предавали држављанима Словеније који су их илегално пребацивали на територију Италије до Трста.
Према подацима којима се располаже, ова међународна криминална група је у досадашњим криминалним активностима, на територију ЕУ прокријумчарила више од 60 албанских држављана, остварујући при томе новчану корист од 200.000 до 300.000 евра, додаје се у саопштењу.