У саопштењу Европске комисије наводи се да српски буџетски дефицит рапидно расте услед текуће кризе, због чега је, уз подршку Међународног монетарног фонда (ММФ) и Светске банке, установљен програм за макроекономску стабилност.
Помоћ буџету Србије, која се издваја из средстава програма претприступне помоћи (ИПА), биће исплаћена у две рате по 50 милиона евра, на јесен 2009. године и у првој половини 2010. године.
За исплату помоћи неопходно је да се Србија у потпуности придржава програма ММФ-а и да испуни услове које је утврдила Европска комисија у сарадњи са Владом Србије, а односе се на краткорочну реформу система управљања јавним финансијама и интеграцију у ЕУ.
Србија, такође, треба да осигура и да закони о конкуренцији и контроли државне помоћи буду примењени, и да настави да развија административне капацитете институција и тела кључних за интеграцију у ЕУ.
Европски комесар за проширење Оли Рен истакао је значај подршке буџету Србије како би земља могла да настави реформе важне за интеграцију у ЕУ, које би, у супротном, због кризе могле да буду одложене.
На овај начин ми подржавамо напоре Србије да настави процес интеграције у ЕУ и током економске кризе, поручио је европски комесар за проширење.
У циљу превазилажења последица економске кризе ЕК је одобрила и помоћ од 85 милиона евра земљама западног Балкана и Турској.
Та средства део су свеукупног Пакета за одговор на кризу за западни Балкан и Турску, чија би вредност требало да достигне 150 милиона евра у помоћи Комисије и 600 милиона у зајмовима партнерских међународних финансијских институција – Европске инвестиционе банке и Европске банке за обнову и развој.
Пакет за превазилажење финансијске кризе за Босну и Херцеговину, вредан 39 милиона евра, требало би да буде усвојен наредних дана, додаје се у саопштењу.