Аутор:
Фонет
Премијер Цветковић у Скупштини Србије данас одговара на посланичка питања која су посвећена теми "Однос Владе према уставним обавезама".
Закон о преносу надлежности тиче се кључних питања и потребно је да се дискусија заврши у целини и да се сви аспекти и проблеми који би могли произаћи из једног или другог решења проуче, рекао је Цветковић одговарајући на питања посланика.
Он је одбацио тврдње да је Влада прекорачила уставне рокове када је реч о утврђивању закона о преносу надлежности АП Војводини, и да, напротив, озбиљно приступајући формулисању тог законског предлога, ради управо оно што грађани од ње очекују.
Цветковић је навео и да још нису познати услови кредита са Руском Федерацијом, о чему се и даље преговара, и нагласио да Србија неће прихватити кредите под условима који су мање повољни од оних који се могу добити из паралелних извора.
Премијер Србије је, одговарајући на питања посланика, прецизирао да је предвиђено да се тражи 800 милиона долара за инфраструктурне пројекте и 200 милиона долара за подршку буџету Србије.
Преговори о добијању руског кредита вредног милијарду долара почињу у Москви и српска делегација ће боравити у Русији до 30. октобра.
Говорећи о проблемима у приватизацији и отпуштању радника, Цветковић је указао на то да је у пракси примећено да нови власници предузећа оснивају деоничарска друштва и "исисавају" капитал из купљеног предузећа, па су, стога, ангажовани правни експерти који ће пронаћи модел на основу кога ће бити испитано пословање и до пет година уназад, што ће омогућити да се утврди да ли је купац поступао савесно.
Премијер је нагласио да Влада остаје чврсто при ставу да неће признати, ни експлицитно ни имплицитно, једнострано проглашену независност Косова, и додао да се остаје при становишту да Влада има неколико стубова своје политике, међу којима је и одбрана интегритета и суверенитета земље.
Када је реч о томе шта је Влада учинила након демаркације границе између Македоније и Косова, он је навео да је уследио оштар демарш Министарства унутрашњих послова Владе Републике Србије, што је политички став наше земље.
Такође, Цветковић је нагласио да је потребно стварање новог система контролисања свих прихода буџетских корисника, и додао да је реч о средствима која остварују буџетски корисници, а која се налазе ван буџета, као што су средства која добијају факултети од школарина, или судови од наплате такси.
Према његовим речима, та средства, која износе приближно 130 милијарди динара, представљају суштински јавни приход, али се не виде у буџету, и требало би да се ставе у нови систем како би могла да буду контролисана.
Истовремено, он је навео да је за Србију прихватљиво само оно решење о унутрашњем устројству Босне и Херцеговине које прихвате сва три конститутивна народа, без наметања са стране.
Цветковић је истакао да је унутрашња ствар БиХ како ће решити своје проблеме, а уколико Република Српска има своје интересе, Србија ће их унутар тог дијалога бранити, при чему је нагласио да Влада Србије са великом оптимизмом сматра да ће тај проблем бити решен на задовољство свих страна које живе у БиХ.
Председник Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић одредила је да данас буде дан за одговарање на посланичка питања, а тему је предложила посланичка група Демократске странке Србије.