Цветковић је
на отварању “Копаоник бизнис форума 2010” истакао да нема поузданих података на основу којих би се могло рећи да је Србија изашла из кризе, али постоји низ показатеља који нас наводе да са оптимизмом очекујемо тај тренутак.
Он је навео да ће циљеви политике Владе у овој години бити раст привредне активности, стабилност домаће валуте, смањење јавне потрошње и очување социјалне сигурности.
Такође, наставиће се и реформа јавног сектора, усклађивање са европским стандардима и борба против корупције и криминала, додао је Цветковић.
Председник Владе је нагласио да на позитивна кретања од почетка године указује раст индустријске производње у јануару од 3,7 одсто, пораст извоза у прва два месеца од 31 одсто и раст композитног индекса у јануару од 1,5 одсто, што сигнализира раст бруто домаћег производа.
Негативни сигнали су, како је истакао, буџетски прилив нижи од планираног у прва два месеца, наставак пада домаће тражње и смањење увоза од три одсто, такође у прва два месеца.
Цветковић је у овој години најавио инвестициона улагања државе и јавних предузећа у износу већем од 160 милијарди динара и фискални стимуланс од четири милијарде динара као подршку станоградњи и куповини нових станова.
Он је навео да ће Влада радити и на подстицању извозне тражње кроз финансијску подршку за реализацију извозних послова (обртна средства, гаранције, цертификација производа), а биће пружана и институционална подршка за освајање нових тржишта.
Председник Владе је подсетио на то да је пре месец и по дана разговарао са гувернером Народне банке Србије (НБС) Радованом Јелашићем који га је обавестио о томе да ће бити ослобођено 1,3 милијарде евра из обавезне резерве банака.
Цветковић је рекао да ће се тек показати да ли су те мере НБС-а довољне, будући да су привредници показали незадовољство, и оценио да ће њихов ефекат зависити од кретања у привреди.
Говорећи о макроекономским кретањима, он је указао на то да је извоз у прва два месеца ове године нижи за 8,3 милијарде динара или 8,5 одсто у односу на план.
Такође, Цветковић је оценио да ће ако не остваримо већи привредни раст од два одсто, ова година бити слична години кризе и нећемо имати осећај бољитка.
Председник Владе је нагласио да је потребан раст од пет до шест одсто годишње у континуитету ако желимо да остваримо резултате и идемо напред.
Према његовим речима, Влада нема проблема са формулисањем економске политике, већ у разрешавању конфликтних интереса који се појављују унутар тог модела.
Цветковић је затражио помоћ привредника и економских стручњака у разрешавању тих конфликата, и као пример навео да Влада има циљ да се повећа тражња, а да се у исто време смањи јавна потрошња која је највећи извор тражње.
Као други пример тог конфликтног стања, он је указао на неопходност да се истовремено олакша социјални положај људи и повећају плате, при чему буџет у исто време треба да буде рестриктиван и капитално усмерен.
Председник Владе је нагласио да је Србија, у поређењу са државама региона, у 2009. години имала резултате који су на нивоу просечних или бољи, и навео да је пад БДП-а од 2,8 одсто бољи резултат од свих у региону, осим Македоније.
Дефицит буџета Србије од 4,2 одсто БДП-а био је на нивоу просека региона, а према јавном дугу Србија је испод просека, напоменуо је Цветковић.
Он је истакао да је стопа незапослености висока и да је то један од највећих проблема.
Просечна зарада у Србији није најнижа у региону, рекао је председник Владе и додао да су у прошлој години плате биле за 0,2 одсто веће него у 2008, пензије су порасле за 3,3 одсто, што значи да није опала куповна моћ становништва.