У саопштењу се наводи да су због злоупотребе службеног положаја и прања новца у акцији „Шетач“ ухапшени Жељко Костић, Тибор Винклер, Јелена Митровић, Бојана Савић, Љиљана Исаиловић-Давинић, Бранко Ђекић, Владимир Вучићевић, Александар Ивковић, Горан Петровић и Станислав Станковић.
У циљу откривања ових организованих криминалних група и прикупљања доказа, први пут је примењена мера склапања симулованих правних послова, која је предвиђена Закоником о кривичном поступку.
Наиме, прикривени иследник – полицијских службеник МУП-а, регистровао је на основу наредбе истражног судије Посебног одељења за организовани криминал Вишег суда у Београду, више предузећа на чије жиро-рачуне су, по налозима организатора криминалне групе, обављане уплате и подизан готов новац са рачуна, при чему је сачињавана пословна документација неистините садржине.
На овај начин прикупљени су непосредни докази о противзаконитим радњама организатора и чланова ових криминалних група, као и власника приближно 500 предузећа, који су у циљу избегавања пореских обавеза вршили уплате на рачун предузећа које је основала полиција.
Организатори и чланови ових криминалних група су у Београду и Новом Саду од 2006. до 2010. године основали већи број предузећа на своја или имена трећих лица, која се нису бавила привредном делатношћу, већ су искључиво сачињавала и оверавала пословну документацију неистините садржине.
На основу ове документације примане су жиралне уплате од приближно 500 предузећа са територије Србије, а потом подизан готов новац, чланови ових криминалних група су задржавали провизију од приближно десет одсто, а остатак новца предавали власницима ових предузећа, чиме су им омогућили да извуку готов новац са пословних рачуна без плаћања пореза.
На овај начин, у наведеном периоду обављен је промет новца у укупном износу од 450.000.000 динара. Чланови поменутих криминалних група су тако остварили противправну имовинску корист у износу већем од 45.000.000 динара, које су даље стављали у легалне новчане токове оснивањем нових предузећа, куповином аутомобила и станова на своје или имена других лица, чиме су извршили и кривично дело прања новца.
Износ од више од 400.000.000 динара представља противправну имовинску корист власника приближно 500 предузећа, који је извучен из легалних новчаних токова.
На овај начин прикупљени материјални докази омогућиће да се кривична санкција у потпуности примени не само према организованој криминалној групи него и према власницима свих предузећа који су свесно ушли у противправне послове у циљу избегавања пореских обавеза, додаје се у саопштењу.