Владимир Путин и Борис Тадић на данашњој конференцији за новинаре
Тадић је на заједничкој конференцији за новинаре са Путином, одржаној у Палати Србија, нагласио да је као веома важан закључак данашњег састанка констатовано да нема граница у економској сарадњи Србије и Руске Федерације.
Руска Федерација је један од најзначајнијих партнера Србије, указао је он и истакао да две државе имају највиши степен сагласности у свим доменима међународне политике и заједнички интерес да у будућности развијају билатералну сарадњу.
Србија и Русија су у неким областима подигле ниво сарадње на изузетан ниво, што је од обостране користи, рекао је Тадић, при чему је навео да две земље имају могућност отварања нових перспектива, укључујући и безбедносну сарадњу.
Председник Србије је рекао да је током разговора било речи о глобалним и регионалним темама, билатералним односима Србије и Русије, блиским везама у области културе и језика, везама два народа које трају вековима и које ће, како је указао, сасвим сигурно постојати и у будућности.
Тадић је нагласио да је стратешко опредељење наше земље да буде чланица Европске уније и додао да Србија истовремено има стратешки интерес везан за сарадњу са Русијом, укључујући и енергетику.
Не видим могућност да ЕУ реши енергетске потребе без партнерства са Русијом, рекао је он и изразио уверење да ће и Србија бити део тог аранжмана.
Тадић је изразио захвалност Руској Федерацији и Путину на подршци по питању Косова и Метохије, као и на руској помоћи нашој земљи у време светске финансијске кризе у виду кредита од 200 милиона долара.
Када је реч о изградњи гасовода "Јужни ток", он је оценио да је тај пројекат од изузетног значаја за читав европски континент и истакао да је од руског премијера добио уверавање да ће он бити реализован у наредним годинама.
Инвестиција "Гаспрома" у Нафтну индустрију Србије дала је резултате јер је та компанија остварила профит, указао је председник Србије, уз напомену да су обе земље заинтересоване за наступ НИС-а на регионалним тржиштима.
Тадић је додао да у будућности очекује и инвестиције у Рафинерију Панчево.
Он је навео да је отворио питање подршке иницијативи Србије у Савету безбедности УН о томе да независни тужилац испита наводе из Извештаја специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија о трговини људским органима на Косову и Метохији и у Албанији.
То је потребно како би се утврдили сви извршиоци и како би они били процесуирани, као и због тога како бисмо отворили простор за помирење у региону, рекао је Тадић.
Председник Србије је поновио да се наша земља залаже за свеобухватну и корениту истрагу навода из овог извештаја, као и за случајеве свих злочина почињених на територији бивше Југославије.
Путин је саопштио да се списак заједничких економских пројеката Србије и Русије стално шири и истакао да ће руске компаније помоћи Србији у изградњи железничких пруга.
Са друге стране, како је додао, желели бисмо да искористимо велико искуство српских партнера у изградњи туристичких објеката.
Он је истакао да очекује учешће српских грађевинских компанија у припреми Зимских олимпијских игара у Сочију 2014. године и Светског првенства у фудбалу 2018. године.